EWOLUCJA INTERNETU: 1961 – TERAŹNIEJSZOŚĆ

Chociaż dziennikarze zręcznie mówią o czasie „Internetu” – sugerując szybki, niemal natychmiastowy mechanizm globalnych zmian na całym świecie – w rzeczywistości dzisiejszy Internet rozpoczął się około 55 lat temu i od tego czasu powoli ewoluuje. Historię Internetu można podzielić na trzy fazy. Podczas fazy innowacji, od 1961 do 1974, podstawowe elementy składowe sprzętu do przełączania pakietów w Internecie, protokołu komunikacyjnego zwanego TCP / IP oraz przetwarzania typu klient / serwer – zostały opracowane i następnie wdrożone w rzeczywistym sprzęcie i oprogramowaniu. Pierwotnym celem Internetu było połączenie dużych komputerów typu mainframe w różnych kampusach uczelni. Ten rodzaj komunikacji jeden do jednego między kampusami był wcześniej możliwy tylko za pośrednictwem systemu telefonicznego lub sieci prywatnych należących do dużych producentów komputerów. Podczas fazy instytucjonalizacji, od 1975 do 1995 r., Duże instytucje, takie jak Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD) i National Science Foundation (NSF), zapewniały finansowanie i legitymizację raczkującego Internetu. Kiedyś koncepcje  internetu zostały udowodnione w kilku wspieranych przez rząd projektach demonstracyjnych, Departament Obrony przekazał 1 milion dolarów na dalszy rozwój ich w solidny wojskowy system łączności. Wysiłek ten stworzył coś, co wówczas nazwano ARPANET (Sieć Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych). W 1986 roku NSF przejęło odpowiedzialność za rozwój cywilnego Internetu (wówczas zwanego NSFNET) i rozpoczęło 10-letni program rozbudowy o wartości 200 milionów dolarów. Podczas fazy komercjalizacji, od 1995 r. Do chwili obecnej, rząd USA zachęcał prywatne korporacje do przejęcia i rozszerzenia sieci szkieletowej Internetu, a także usług lokalnych, poza instalacje wojskowe i kampusy uniwersyteckie, do reszty populacji na całym świecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *