INTERNET : FAZA INNOWACJI 1961 – 1974

1961: Leonard Kleinrock (MIT) publikuje artykuł na temat sieci z „przełączaniem pakietów” : Narodziła się koncepcja przełączania pakietów.

1962: J.C.R. Licklider (MIT) pisze notatkę wzywającą do „Międzygalaktycznej sieci komputerowej” : Rodzi się wizja globalnej sieci komputerowej.

1969: BBN Technologies przyznaje ARPA kontrakt na budowę ARPANET  : Koncepcja sieci z komutacją pakietów zbliża się do rzeczywistości fizycznej.

1969: Pierwsza wiadomość z komutacją pakietów zostaje wysłana przez ARPANET z UCLA do Stanford : Sprzęt komunikacyjny stanowiący podstawę Internetu jest wdrażany po raz pierwszy. Pierwotny ARPANET składał się z czterech routerów (zwanych wówczas Interface Message Processors (IMP)) na UCLA, Stanford, UCSB i University of Utah.

1972: E-mail został wymyślony przez Raya Tomlinsona z BBN. Larry Roberts pisze pierwszy program narzędziowy do obsługi poczty elektronicznej, który umożliwia wyświetlanie, przekazywanie i odpowiadanie na wiadomości e-mail  : Narodziny pierwszej „zabójczej aplikacji” w Internecie.

1973: Bob Metcalfe (Xerox PARC Labs) wynajduje Ethernet i sieci lokalne : Wynaleziono przetwarzanie typu klient / serwer. Ethernet pozwolił na rozwój sieci lokalnych i klienta / serwera i obliczenia, w których tysiące w pełni funkcjonalnych komputerów stacjonarnych można podłączyć do sieci o niewielkiej odległości (<1000 metrów) w celu udostępniania plików, uruchamiania aplikacji i wysyłania wiadomości.

1974: „Otwarta architektura” sieci i koncepcje TCP / IP są przedstawione w artykule Vinta Cerfa (Stanford) i Boba Kahna (BBN): Wynalazek TCP / IP. Powstają koncepcyjne podstawy dla jednego wspólnego protokołu komunikacyjnego, który mógłby potencjalnie łączyć dowolne z tysięcy różnych sieci lokalnych i komputerów, oraz wspólny schemat adresowania dla wszystkich komputerów podłączonych do sieci. Wcześniej komputery mogły się komunikować tylko wtedy, gdy miały wspólną, zastrzeżoną architekturę sieci. Dzięki TCP / IP komputery i sieci mogą współpracować niezależnie od ich lokalnych systemów operacyjnych lub protokołów sieciowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *