INTERNET: FAZA INSTYTUCJONALIZACJI 1975 – 1995

W 1977 Lawrence Landweber wyobraża sobie CSNET (Computer Science Network): CSNET to pionierska sieć dla amerykańskich uniwersytetów i grupy zajmujące się komputerowymi badaniami przemysłowymi, które nie mogły połączyć się bezpośrednio z ARPANET i były kamieniem milowym na drodze do rozwoju globalnego Internetu.

1980: TCP / IP zostaje oficjalnie przyjęty jako standard DoD

protokół komunikacyjny: Największa pojedyncza organizacja komputerowa na świecie przyjmuje protokół TCP / IP i technologię sieci z przełączaniem pakietów.

1980: Wynalezienie komputerów osobistych. : Wynaleziono komputery osobiste Altair, Apple i IBM. Te komputery stają się fundamentem dzisiejszego Internetu, umożliwiając milionom ludzi dostęp do niego i sieci.

1984: Apple Computer wypuszcza program HyperCard jako część systemu operacyjnego z graficznym interfejsem użytkownika o nazwie Macintosh: Koncepcja „połączonych hiperłączami” dokumentów i zapisów, które pozwalają użytkownikowi przeskoczyć z jednej strony lub rekordu na inną, została wprowadzona na rynek.

1984: Wprowadzenie systemu nazw domen (DNS): DNS zapewnia przyjazny dla użytkownika system tłumaczenia adresów IP na słowa zrozumiałe dla ludzi.

1989: Tim Berners-Lee z CERN w Szwajcarii proponuje ogólnoświatową sieć dokumentów zawierających hiperłącza w oparciu o wspólny język znaczników zwany HTML-HyperText Markup Language: rodzi się koncepcja usługi internetowej o nazwie World Wide Web, opartej na stronach HTML. Sieć WWW byłaby zbudowana ze „stron” utworzonych we wspólnym języku znaczników z „hiperłączami”, które umożliwiałyby łatwy dostęp między stronami.

1990: NSF planuje i przejmuje odpowiedzialność za cywilną sieć szkieletową Internetu i tworzy NSFNET. ARPANET zostaje wycofany z użytku: Koncepcja „cywilnego” Internetu otwartego dla wszystkich jest realizowana z pozamilitarnego finansowania przez NSF.

1993: Pierwsza graficzna przeglądarka internetowa o nazwie Mosaic została wynaleziona przez Marca Andreessena i innych w National Center for Supercomputing Applications na University of Illinois: Mosaic bardzo ułatwia zwykłym użytkownikom łączenie się z dokumentami HTML w dowolnym miejscu w sieci. Rozpoczyna się sieć internetowa z obsługą przeglądarki.

1994: Andreessen i Jim Clark tworzą Netscape Corporation: Dostępna jest pierwsza komercyjna przeglądarka internetowa – Netscape -.

1994: Pierwsze banery reklamowe pojawiają się na Hotwired.com w październiku 1994: Początek e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *