INTERNET: FAZA KOMERCJALIZACJI 1995 – OBECNIE

1995: NSF prywatyzuje sieć szkieletową, a operatorzy komercyjni przejmują działalność sieci szkieletowej: rodzi się w pełni komercyjny cywilny Internet. Główne sieci dalekiego zasięgu, takie jak AT&T, Sprint, GTE, UUNet i MCI aby przejąć obsługę kręgosłupa. Network Solutions (firma prywatna) ma monopol na przydzielanie adresów internetowych.

1995: Jeff Bezos zakłada Amazon; Pierre Omidyar tworzy portal AuctionWeb (eBay): Handel elektroniczny zaczyna się na dobre od sklepów internetowych i aukcje.

1998: Rząd federalny USA zachęca do założenia Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Zarządzanie nazwami domen i adresami przechodzi na prywatną międzynarodową organizację non-profit.

1999: Zostaje otwarty pierwszy bank oferujący wyłącznie usługi internetowe, First Internet Bank of Indiana: działalność w Internecie obejmuje tradycyjne usługi.

2003: Szybka sieć Internet2 Abilene zostaje zaktualizowana do 10 Gb / s: ważny kamień milowy w kierunku rozwoju ultraszybkiej sieci transkontynentalnej są osiągane kilka razy szybciej niż istniejący szkielet.

2005: NSF proponuje inicjatywę Global Environment for Network Innovations (GENI) w celu opracowania nowej podstawowej funkcjonalności dla Internetu: Uznanie, że przyszłe potrzeby w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonalności Internetu mogą wymagać gruntownego przemyślenia istniejącej technologii internetowej.

2006: Komisja ds. Handlu, Nauki i Transportu Senatu USA organizuje przesłuchania na temat „Neutralności sieci”: debata nabiera tempa w związku z różnicami cenowymi opartymi na wykorzystaniu, które stawia właścicieli sieci szkieletowej przed dostawcami treści i usług online oraz producentami urządzeń.

2007: Wprowadzenie Apple iPhone: Wprowadzenie iPhone’a to początek rozwoju opłacalnej platformy mobilnej, która ostatecznie zmieni sposób interakcji ludzi z Internetem.

2008: Stowarzyszenie Internet Society (ISOC) określa zaufanie i tożsamość jako główny element projektu dla każdej warstwy Internetu i podejmuje inicjatywę w celu rozwiązania tych problemów: wiodąca grupa ds. Polityki internetowej uznaje, że obecny Internet jest zagrożony naruszeniami bezpieczeństwa i zaufania które są wbudowane w istniejącą sieć.

2008: Internetowe „przetwarzanie w chmurze” staje się branżą wartą miliardy dolarów: pojemność Internetu jest wystarczająca do obsługi zasobów obliczeniowych na żądanie (przetwarzanie i przechowywanie), a także aplikacji oprogramowania dla dużych korporacji i osób prywatnych.

2009: Smartfony z dostępem do Internetu stają się główną nową platformą dostępu do sieci: smartfony zwiększają zasięg i zasięg Internetu, aby lepiej realizować obietnicę internetu w dowolnym miejscu, zawsze i wszędzie.

2009: Uchwalenie pakietu stymulacyjnego dla łączy szerokopasmowych i ustawy o poprawie danych szerokopasmowych: Prezydent Obama podpisuje pakiet stymulacyjny zawierający 7,2 mld USD na rozszerzenie dostępu szerokopasmowego w Stanach Zjednoczonych.

2011: ICANN rozszerza system nazw domen: ICANN zgadza się na rozszerzenie ogólnych nazw domen najwyższego poziomu z około 300 do potencjalnie tysięcy przy użyciu dowolnego słowa w dowolnym języku.

2012: Światowy dzień wprowadzenia protokołu IPv6: od 6 czerwca 2012 r. Główni dostawcy usług internetowych (ISP), producenci sprzętu do sieci domowych oraz firmy internetowe zaczynają na stałe włączać protokół IPv6 dla swoich produktów i usług.

2013: Internet rzeczy (IoT) zaczyna stawać się rzeczywistością: technologia internetowa rozprzestrzenia się poza komputer i urządzenie mobilne na wszystko, co może być wyposażone w czujniki, co prowadzi do przewidywań, że do 100–200 miliardów jednoznacznie identyfikowalnych obiektów zostanie podłączonych Internet do 2020 roku.

2014: Apple wprowadza Apple Pay i Apple Watch: Apple Pay prawdopodobnie stanie się pierwszym szeroko stosowanym systemem płatności mobilnych; Apple Watch może zapoczątkować nową erę technologii połączonej z Internetem do noszenia i jest kolejnym zwiastunem Internetu rzeczy.

2015: Federalna Komisja Łączności przyjmuje przepisy nakazujące neutralność sieci: dostawcy usług internetowych są zobowiązani do równego traktowania wszystkich danych w Internecie i nie mogą dyskryminować ani naliczać różnic w zależności od użytkownika, treści, witryny, platformy, aplikacji, rodzaju sprzętu lub trybu Komunikacja.

2016: FCC proponuje zasady „otwartego dekodera”; przepisy dotyczące neutralności sieci podtrzymane przez Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych: FCC nadal promuje koncepcję otwartego Internetu, pomimo ciągłego sprzeciwu ze strony branży telekomunikacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *