Nazwy domen, DNS i adresy URL

nazwa domeny: adres IP wyrażony w języku naturalnym

Domain Name System (DNS): system do wyrażania numerycznych adresów IP w języku naturalnym

Uniform Resource Locator (URL): adres używany przez przeglądarkę internetową do identyfikacji lokalizacji treści w Internecie.

Większość ludzi nie pamięta liczb 32-bitowych. Adres IP może być reprezentowany przez konwencję języka naturalnego zwaną nazwą domeny. System nazw domenowych (DNS) umożliwia wyrażeniom, takim jak Cnet.com, oznaczanie numerycznego adresu IP (numeryczny adres IP cnet. Com to 216.239.113.101) .3 Uniform Resource Locator (URL), czyli adres używany przez sieć przeglądarka do identyfikowania lokalizacji treści w sieci Internet wykorzystuje również nazwę domeny jako część adresu URL. Typowy adres URL zawiera protokół używany podczas uzyskiwania dostępu do adresu, a następnie jego lokalizację. Na przykład adres URL http://www.azimuth-interactive.com/flash_test odnosi się do adresu IP 208.148.84.1 z nazwą domeny „azimuth-interactive.com” i protokołem używanym do uzyskania dostępu do adresu HTTP. Zasób o nazwie „flash_test” znajduje się w katalogu serwera ścieżka / flash_test. Adres URL może mieć od dwóch do czterech części; na przykład imię1.nazwa2.nazwa3.org.

Domain Name System to hierarchiczna przestrzeń nazw z serwerem głównym na górze. Domeny najwyższego poziomu pojawiają się jako następne i określają typ organizacji (np. .Com, .gov, .org itp.) Lub lokalizację geograficzną (np. .Uk [Wielka Brytania] lub .ca [Kanada]). Serwery drugiego poziomu dla każdej domeny najwyższego poziomu przypisują i rejestrują nazwy domen drugiego poziomu dla organizacji i osób, takich jak IBM.com, Microsoft.com i Stanford.edu. Wreszcie domeny trzeciego poziomu identyfikują określony komputer lub grupę komputerów w organizacji, np. www.finance.nyu.edu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *