CZĘŚCI INTERNETOWYCH PUZZLI : NAZWY I ADRESY

Adresy IP: Każde urządzenie podłączone do Internetu musi mieć unikalny numer adresu zwany adresem protokołu internetowego (IP).

Nazwy domen: system nazw domen umożliwia wyrażeniom takim jak Pearsoned.com (witryna Pearson Education) oznaczanie numerycznych lokalizacji adresów IP.

Serwery DNS: serwery DNS to bazy danych, które śledzą adresy IP i nazwy domen w Internecie.

Serwery główne: serwery główne to centralne katalogi zawierające listę wszystkich nazw domen aktualnie używanych dla określonych domen; na przykład serwer główny .com. Serwery DNS konsultują się z serwerami głównymi w celu wyszukania nieznanych nazw domen podczas kierowania ruchu.

przetwarzanie klient / serwer: model przetwarzania, w którym komputery klienckie są połączone w sieci razem z jednym lub większą liczbą serwerów

klient: potężny komputer stacjonarny będący częścią sieci

serwer: komputer w sieci przeznaczony do wykonywania typowych funkcji, których potrzebują komputery klienckie w sieci.

Komputery typu klient / serwer

Podczas gdy przełączanie pakietów spowodowało eksplozję dostępnej przepustowości komunikacyjnej, a protokół TCP / IP zapewnił zasady i przepisy dotyczące komunikacji, potrzeba było rewolucji w informatyce, aby stworzyć dzisiejszy Internet i Internet. Ta rewolucja nazywa się przetwarzaniem klient / serwer i bez niej Internet – w całym jej bogactwie – by nie istniał. Przetwarzanie klient / serwer to model przetwarzania, w którym komputery klienckie są połączone w sieci z jednym lub większą liczbą serwerów, które są komputerami przeznaczonymi do wykonywania typowych funkcji, których potrzebują komputery klienckie w sieci, takich jak przechowywanie plików, aplikacje , drukowanie i dostęp do Internetu. Komputery klienckie są wystarczająco wydajne, aby wykonywać złożone zadania. Serwery to komputery w sieci przeznaczone do wykonywania typowych funkcji, których potrzebują komputery klienckie w sieci, takich jak przechowywanie plików, aplikacje, programy narzędziowe zapewniające połączenia internetowe i drukarki. Internet jest gigantycznym przykładem przetwarzania typu klient / serwer, w którym miliony serwerów WWW zlokalizowanych na całym świecie są łatwo dostępne dla milionów komputerów klienckich, również zlokalizowanych na całym świecie. Aby docenić możliwości obliczeniowe typu klient / serwer, należy zrozumieć, co je poprzedzało. W środowisku komputerów mainframe w latach 60. i 70. moc obliczeniowa była bardzo droga i ograniczona. Na przykład największe komercyjne komputery typu mainframe z późnych lat 60. miały 128 tys. Pamięci RAM i 10-megabajtowe dyski twarde i zajmowały setki stóp kwadratowych. Moc obliczeniowa była niewystarczająca do obsługi grafiki lub koloru w dokumentach tekstowych, nie mówiąc już o plikach dźwiękowych, wideo lub dokumentach zawierających hiperłącza. W tym okresie obliczenia były całkowicie scentralizowane: cała praca była wykonywana przez jeden komputer typu mainframe, a użytkownicy byli podłączani do komputera mainframe za pomocą terminali. Wraz z rozwojem komputerów osobistych i sieci lokalnych w późnych latach siedemdziesiątych i wczesnych osiemdziesiątych XX wieku przetwarzanie danych typu klient / serwer stało się możliwe. Przetwarzanie typu klient / serwer ma wiele zalet w porównaniu ze scentralizowanymi komputerami typu mainframe. Na przykład łatwo jest zwiększyć pojemność, dodając serwery i klientów. Ponadto sieci klient / serwer są mniej podatne na ataki niż scentralizowane architektury obliczeniowe. Jeśli jeden serwer ulegnie awarii, serwery kopii zapasowych lub lustrzane mogą przejąć zapas luzu; jeśli komputer kliencki nie działa, reszta sieci nadal działa. Co więcej, obciążenie przetwarzania jest równoważone na wiele potężnych, mniejszych komputerów, zamiast koncentrować się w jednym ogromnym komputerze, który przetwarza dla wszystkich. Zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt w środowiskach klient / serwer można zbudować w prostszy i tańszy sposób. Szacuje się, że w 2016 r. Na całym świecie używanych jest około 1,8 miliarda „tradycyjnych” komputerów osobistych. Możliwości komputerów osobistych zostały również przeniesione na smartfony i tablety (wszyscy są znacznie „cieńszymi” klientami z nieco mniejszą mocą obliczeniową i ograniczoną pamięcią, ale polegają na serwerach internetowych do wykonywania swoich zadań). W tym procesie więcej przetwarzania komputerowego będzie wykonywane przez serwery centralne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *