OPROGRAMOWANIE SERWERA INTERNETOWEGO

narzędzia do zarządzania witryną: sprawdź, czy linki na stronach są nadal prawidłowe, a także zidentyfikuj osierocone pliki

dynamiczne generowanie stron: zawartość strony internetowej jest przechowywana jako obiekty w bazie danych, a nie na stałe zakodowana w HTML. Gdy użytkownik żąda strony internetowej, zawartość tej strony jest następnie pobierana z bazy danych.

Wszystkie witryny handlu elektronicznego wymagają podstawowego oprogramowania serwera WWW, aby odpowiadać na żądania klientów dotyczące stron HTML i XML. Wybierając oprogramowanie serwera WWW, wybierasz również system operacyjny dla komputerów w witrynie. Apache, który współpracuje z systemami operacyjnymi Linux i Unix, jest wiodącym oprogramowaniem serwera WWW (Netcraft, 2016). Unix jest oryginalnym językiem programowania w Internecie i sieci, a Linux jest pochodną Uniksa przeznaczonym dla komputerów osobistych. Apache został opracowany przez światową społeczność innowatorów internetowych. Apache jest darmowy i można go pobrać z wielu witryn internetowych; jest również instalowany na większości serwerów WWW IBM. Dosłownie tysiące programistów pracowało nad Apache przez lata; dzięki temu jest wyjątkowo stabilny. Istnieją tysiące programów narzędziowych napisanych dla Apache, które mogą zapewnić wszystkie funkcje wymagane dla współczesnych witryn e-commerce. Aby korzystać z Apache, potrzebujesz personelu znającego się na systemach Unix lub Linux. Internetowe usługi informacyjne (IIS) firmy Microsoft to kolejny popularny typ oprogramowania serwera sieci Web. Usługi IIS są oparte na systemie operacyjnym Windows i są zgodne z szeroką gamą narzędzi i programów pomocniczych firmy Microsoft. Istnieje również co najmniej 100 innych mniejszych dostawców lub wersje oprogramowania serwera WWW o otwartym kodzie źródłowym. Zauważ, że wybór serwera WWW ma niewielki wpływ na użytkowników twojego systemu. Strony, które zobaczą, będą wyglądać tak samo niezależnie od środowiska programistycznego.

Pakiet narzędzi programistycznych firmy Microsoft ma wiele zalet – są one zintegrowane, wydajne i łatwe w użyciu. Z drugiej strony, system operacyjny Unix jest wyjątkowo niezawodny i stabilny, a na całym świecie istnieje społeczność otwartego oprogramowania, która opracowuje i testuje oprogramowanie serwera WWW oparte na systemie Unix.

Narzędzia do zarządzania witryną

Inną funkcjonalnością, która nie została wcześniej opisana, są narzędzia do zarządzania witryną. Narzędzia do zarządzania witryną są niezbędne, jeśli chcesz, aby witryna działała i chcesz wiedzieć, jak dobrze działa. Narzędzia do zarządzania witryną sprawdzają, czy linki na stronach są nadal prawidłowe, a także identyfikują osierocone pliki lub pliki w witrynie, które nie są połączone z żadnymi stronami. Przeglądając linki w witrynie, narzędzie do zarządzania witryną może szybko raportować potencjalne problemy i błędy, które mogą napotkać użytkownicy. Twoi klienci nie będą pod wrażeniem, jeśli napotkają komunikat „Błąd 404: strona nie istnieje” w Twojej witrynie. Linki do adresów URL, które zostały przeniesione lub usunięte, nazywane są martwymi linkami; mogą one powodować komunikaty o błędach dla użytkowników próbujących uzyskać dostęp do tego łącza. Regularne sprawdzanie, czy wszystkie linki w witrynie działają, pomaga zapobiegać irytacji i frustracji użytkowników, którzy mogą zdecydować się na przeniesienie swojej firmy w inne miejsce na lepiej działającą witrynę. Co ważniejsze, narzędzia do zarządzania witryną mogą pomóc w zrozumieniu zachowań konsumentów w Twojej witrynie. Oprogramowanie i usługi do zarządzania witryną, takie jak te oferowane przez firmę Webtrends, można kupić w celu skuteczniejszego monitorowania zakupów klientów i skuteczności kampanii marketingowych, a także śledzenia standardowych liczb odwiedzin i informacji o odwiedzinach na stronie. Usługi te mogą śledzić Twoją obecność w handlu elektronicznym na platformach internetowych, mobilnych i społecznościowych

Narzędzia do dynamicznego generowania stron

Jedną z najważniejszych innowacji w działaniu serwisu internetowego jest rozwój narzędzi do dynamicznego generowania stron. Przed rozwojem handlu elektronicznego strony internetowe dostarczały przede wszystkim niezmienną statyczną zawartość w postaci stron HTML. Chociaż ta funkcja może być wystarczająca do wyświetlania zdjęć produktów, weź pod uwagę wszystkie elementy typowej dzisiejszej witryny handlu elektronicznego, przeglądając tabelę 4.2 (na stronie 200) lub odwiedź witrynę, która Twoim zdaniem jest doskonałą witryną handlu elektronicznego. Zawartość odnoszących sukcesy witryn e-commerce ciągle się zmienia, często z dnia na dzień. Są nowe produkty i promocje, zmieniające się ceny, wiadomości i historie odnoszących sukcesy użytkowników. Witryny handlu elektronicznego muszą intensywnie współdziałać z użytkownikami, którzy nie tylko żądają stron, ale także żądają informacji o produkcie, cenie, dostępności i zapasach. Jedną z najbardziej dynamicznych witryn jest eBay – serwis aukcyjny. Tam zawartość zmienia się z minuty na minutę. Witryny e-commerce są jak prawdziwe rynki – są dynamiczne. Serwisy informacyjne, w których historie stale się zmieniają, również są dynamiczne. Dynamiczny i złożony charakter witryn handlu elektronicznego wymaga, oprócz statycznych stron HTML, szeregu specjalistycznych aplikacji oprogramowania. Być może jednym z najważniejszych jest oprogramowanie do dynamicznego generowania stron. W przypadku dynamicznego generowania stron zawartość strony internetowej jest przechowywana jako obiekty w bazie danych, a nie na stałe zakodowana w HTML. Gdy użytkownik żąda strony internetowej, zawartość tej strony jest następnie pobierana z bazy danych. Obiekty są pobierane z bazy danych przy użyciu interfejsu Common Gateway Interface (CGI), Active Server Pages (ASP), Java Server Pages (JSP) lub innych programów po stronie serwera. CGI, ASP i JSP zostały opisane w ostatniej sekcji tego rozdziału. Ta technika jest znacznie wydajniejsza niż praca bezpośrednio w kodzie HTML. O wiele łatwiej jest zmienić zawartość bazy danych niż zmienić kodowanie strony HTML. Standardowa metoda dostępu do danych o nazwie Open Database Connectivity (ODBC) umożliwia aplikacjom napisanym w języku programowania C dostęp do danych z dowolnej bazy danych, niezależnie od używanej bazy danych i oprogramowania systemu operacyjnego za pośrednictwem sterownika ODBC, który służy jako translator między aplikacji i bazy danych. Sterowniki ODBC są dostępne dla większości głównych systemów zarządzania bazami danych oferowanych przez takie firmy, jak Oracle, SAP, Sybase i IBM. Java Database Connectivity (JDBC) to wersja ODBC, która zapewnia łączność między aplikacjami napisanymi w języku programowania Java a szeroką gamą baz danych. Jednak chociaż ODBC pozostaje de facto standardem dla dostępu do danych między platformami, obecnie wiele platform do tworzenia stron internetowych zapewnia funkcjonalność, która pozwala programiście na bezpośrednie połączenie z docelową bazą danych, dzięki czemu sterowniki ODBC / JDBC są niepotrzebne. Dynamiczne generowanie stron daje e-commerce kilka znaczących możliwości, które generują przewagę kosztów i rentowności w porównaniu z tradycyjnym handlem. Dynamiczne generowanie stron obniża koszty menu (koszty ponoszone przez handlowców za zmianę opisów produktów i cen). Dynamiczne generowanie stron umożliwia również łatwą segmentację rynku online – możliwość sprzedaży tego samego produktu na różnych rynkach. Na przykład możesz chcieć odmian tego samego banera reklamowego w zależności od tego, ile razy klient widział reklamę. Przy pierwszej ekspozycji na reklamę samochodu warto podkreślić identyfikację marki i unikalne cechy. Przy drugim wyświetlaniu możesz zechcieć podkreślić superlatywy, takie jak „najbardziej przyjazny rodzinie”, aby zachęcić do porównania z innymi markami. Ta sama zdolność umożliwia niemal bezkosztową dyskryminację cenową – możliwość sprzedaży tego samego produktu różnym klientom po różnych cenach. Na przykład możesz chcieć sprzedać ten sam produkt korporacjom i agencjom rządowym, ale używać innych tematów marketingowych. Na podstawie pliku cookie umieszczanego na komputerach klienckich lub w odpowiedzi na pytanie w Twojej witrynie, które pyta odwiedzających, czy pochodzą z agencji rządowej lub korporacji, możesz korzystać z różnych materiałów marketingowych i promocyjnych dla klientów korporacyjnych i rządowych. Możesz chcieć nagrodzić lojalnych klientów niższymi cenami, na przykład na płytach DVD lub utworach muzycznych, i pobierać pełną cenę od kupujących po raz pierwszy. Dynamiczne generowanie stron pozwala na podejście do różnych klientów z różnymi komunikatami i cenami. Dynamiczne generowanie stron umożliwia również korzystanie z systemu zarządzania treścią (CMS). Jak opisano wcześniej, do tworzenia treści internetowych i zarządzania nimi służy system CMS. CMS oddziela projektowanie i prezentację treści (takich jak dokumenty HTML, obrazy, wideo, audio) od procesu tworzenia treści. Treść jest utrzymywana w bazie danych i dynamicznie łączona ze stroną internetową. CMS zazwyczaj zawiera szablony, które mogą być automatycznie stosowane do nowych i istniejących treści, narzędzia do edycji WYSIWYG, które ułatwiają edytowanie i opisywanie (oznaczanie) treści oraz narzędzia do współpracy, przepływu pracy i zarządzania dokumentami. Zazwyczaj do zainstalowania systemu potrzebny jest doświadczony programista, ale później zawartość może być tworzona i zarządzana przez nietechniczny personel. Dostępnych jest wiele komercyjnych systemów CMS, od najwyższej klasy systemów korporacyjnych oferowanych przez OpenText, IBM, Adobe i Oracle po systemy średniej klasy Sitecore, PaperThin i Episerver, a także oprogramowanie hostowane jako usługa (SaaS ), między innymi Acquia, Clickability (Upland) i Crownpeak Technology. Dostępnych jest również kilka systemów zarządzania treścią typu open source, takich jak WordPress, Joomla, Drupal, OpenCms i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *