WYBÓR SPRZĘTU

platforma sprzętowa: odnosi się do całego podstawowego sprzętu komputerowego, którego system używa do realizacji swoich funkcji handlu elektronicznego

bezstanowe: odnosi się do faktu, że serwer nie musi utrzymywać stałej, dedykowanej interakcji z klientem

Intensywne operacje we / wy: wymaga raczej operacji wejścia / wyjścia niż dużej mocy obliczeniowej

Niezależnie od tego, czy hostujesz własną witrynę, czy zlecasz jej hosting i obsługę na zewnątrz, musisz zrozumieć pewne aspekty platformy sprzętu komputerowego. Platforma sprzętowa odnosi się do całego podstawowego sprzętu komputerowego, którego system używa do realizacji swoich funkcji handlu elektronicznego. Twoim celem jest posiadanie wystarczającej pojemności latform, aby sprostać szczytowemu zapotrzebowaniu (uniknięcie stanu przeciążenia), ale nie tyle platformy, aby marnować pieniądze. Niespełnienie szczytowego zapotrzebowania może oznaczać, że nasza witryna działa wolno lub w rzeczywistości ulega awarii. Ile mocy obliczeniowej i telekomunikacyjnej jest wystarczające, aby sprostać szczytowemu zapotrzebowaniu? Ile odwiedzin dziennie może wytrzymać Twoja witryna? Aby odpowiedzieć na te pytania, musisz zrozumieć różne czynniki, które wpływają na szybkość, pojemność i skalowalność witryny e-commerce.

ODPOWIEDNI WYMIAR PLATFORMY SPRZĘTOWEJ: PO STRONIE POPYTU

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na szybkość Twojej witryny jest zapotrzebowanie, które klienci stawiają na stronie.

Popyt na witrynę internetową jest dość złożony i zależy przede wszystkim od typu witryny, którą prowadzisz. Liczba jednoczesnych użytkowników w okresach szczytu, charakter żądań klientów, rodzaj treści, wymagane zabezpieczenia, liczba pozycji w magazynie, liczba żądań stron i szybkość starszych aplikacji, które mogą być potrzebne do dostarczania danych na strony internetowe są ważnymi czynnikami wpływającymi na ogólny popyt na system strony internetowej. Z pewnością ważnym czynnikiem do rozważenia jest liczba jednoczesnych użytkowników, którzy prawdopodobnie odwiedzą Twoją witrynę. Ogólnie rzecz biorąc, obciążenie generowane przez indywidualnego klienta na serwerze jest zwykle dość ograniczone i krótkotrwałe. Sesja internetowa zainicjowana przez typowego użytkownika jest bezstanowa, co oznacza, że ​​serwer nie musi utrzymywać ciągłej, dedykowanej interakcji z klientem. Sesja internetowa zwykle rozpoczyna się żądaniem strony, po czym serwer odpowiada i sesja zostaje zakończona. Sesje mogą trwać od dziesiątych części sekundy do minuty na użytkownika. Niemniej jednak wydajność systemu spada, ponieważ coraz więcej jednoczesnych użytkowników żąda usługi. Na szczęście degradacja (mierzona jako „transakcje na sekundę” i „opóźnienie” lub opóźnienie w odpowiedzi) jest dość łagodna w szerokim zakresie, aż do osiągnięcia szczytowego obciążenia i jakości usług nie do zaakceptowania (patrz Rysunek 4.13). Obsługa statycznych stron internetowych wymaga intensywnych operacji we / wy, co oznacza, że ​​wymaga operacji wejścia / wyjścia (I / O), a nie dużej mocy obliczeniowej. W rezultacie wydajność witryny jest ograniczona głównie przez ograniczenia we / wy serwera i telekomunikację połączenia, a nie szybkości procesora. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy szacowaniu popytu na stronę internetową, to profil użytkownika i charakter treści. Jeśli użytkownicy zażądają przeszukiwania, formularzy rejestracyjnych i przyjmowania zamówień za pośrednictwem wózków sklepowych, zapotrzebowanie na podmioty przetwarzające znacznie wzrośnie.

skalowalność: zdolność witryny do zwiększania rozmiaru zgodnie z wymogami popytu

skalowanie pionowe: zwiększenie mocy obliczeniowej poszczególnych komponentów

skalowanie poziome: wykorzystywanie wielu komputerów do współdzielenia obciążenia

ODPOWIEDNI WYMIAR PLATFORMY SPRZĘTOWEJ: STRONA DOSTAW

Gdy oszacujesz prawdopodobny popyt w swojej witrynie, musisz zastanowić się, jak skalować witrynę, aby sprostać popytowi. Omówiliśmy już jedno rozwiązanie, które nie wymaga wiele przemyślenia: outsourcing hostingu Twojej strony internetowej do usługi w chmurze. Możesz także skorzystać z usług sieci dostarczania treści (CDN), takiej jak Akamai. W rozdziale 3 omówiono usługi przetwarzania w chmurze oraz studium przypadku dotyczące Akamai. Jeśli jednak zdecydujesz się hostować własną witrynę internetową, ważna jest skalowalność. Skalowalność odnosi się do zdolności witryny do zwiększania rozmiaru w zależności od zapotrzebowania. Istnieją trzy kroki, które możesz podjąć, aby spełnić wymagania dotyczące usług w Twojej lokalizacji: skalowanie sprzętu w pionie, skalowanie sprzętu w poziomie i / lub ulepszanie architektury przetwarzania w lokalizacji (patrz Tabela 4.8). Skalowanie pionowe odnosi się do zwiększenia mocy obliczeniowej poszczególnych komponentów. Skalowanie poziome odnosi się do wykorzystywania wielu komputerów do współdzielenia obciążenia i zwiększania „śladu” instalacji (IBM, 2002). Możesz skalować swoją witrynę w pionie, modernizując serwery z jednego procesora do wielu procesorów. Możesz dodawać procesory do komputera w zależności od systemu operacyjnego, a także uaktualniać do szybszych układów. Skalowanie w pionie ma dwie wady. Po pierwsze, zakup dodatkowych procesorów z każdym cyklem wzrostu może być kosztowny, a po drugie, cała witryna staje się zależna od niewielkiej liczby bardzo wydajnych komputerów. Jeśli masz dwa takie komputery i jeden z nich ulegnie awarii, połowa witryny lub cała witryna może stać się niedostępna. Skalowanie poziome polega na dodaniu wielu serwerów jednoprocesorowych do witryny i zrównoważeniu obciążenia między serwerami. Następnie można podzielić obciążenie tak, aby niektóre serwery obsługiwały tylko żądania stron HTML lub ASP, a inne tylko obsługa aplikacji bazodanowych. Będziesz potrzebował specjalnego oprogramowania do równoważenia obciążenia (dostarczanego przez różnych dostawców, takich jak Cisco, Microsoft i IBM), aby kierować przychodzące żądania do różnych serwerów. Skalowanie poziome ma wiele zalet. Jest to niedrogie i często można je wykonać przy użyciu starszych komputerów, które w przeciwnym razie zostałyby usunięte. Skalowanie poziome również wprowadza nadmiarowość – jeśli jeden komputer ulegnie awarii, istnieje prawdopodobieństwo, że inny komputer może dynamicznie przejąć obciążenie. Jednak gdy witryna rozrasta się z jednego komputera do około 10 do 20 komputerów, rozmiar wymaganego obiektu fizycznego („ślad”) wzrasta i zwiększa się złożoność zarządzania. Trzecia alternatywa – ulepszenie architektury przetwarzania – to połączenie skalowania w pionie i poziomie, w połączeniu z pomysłowymi decyzjami projektowymi. W tabeli 4.9 wymieniono niektóre z typowych czynności, które można wykonać, aby znacznie poprawić wydajność witryny. Większość z tych kroków obejmuje podzielenie obciążenia na działania intensywnie korzystające z operacji we / wy (takie jak obsługa stron internetowych) i działania intensywnie korzystające z procesora (takie jak przyjmowanie zamówień). Po oddzieleniu tej pracy możesz dostosować serwery do każdego rodzaju obciążenia. Jednym z najtańszych kroków dostrajania jest po prostu dodanie pamięci RAM do kilku serwerów i przechowywanie wszystkich stron HTML w pamięci RAM. Zmniejsza to obciążenie dysków twardych i znacznie zwiększa prędkość. Pamięć RAM jest tysiące razy szybsza niż dyski twarde, a pamięć RAM jest niedroga. Następnym najważniejszym krokiem jest przeniesienie działań intensywnie obciążających procesor, takich jak przyjmowanie zamówień, na wysokiej klasy serwer wieloprocesorowy, który jest przeznaczony do obsługi zamówień i uzyskiwania dostępu do niezbędnych baz danych. Podjęcie tych kroków może pozwolić zmniejszyć liczbę serwerów wymaganych do obsługi 10 000 jednoczesnych użytkowników ze 100 do 20, zgodnie z jednym szacunkiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *