ASP.NET: następca ASP

Active Server Pages (ASP) i ASP.NET

Active Server Pages (ASP) to oryginalna wersja oprogramowania firmy Microsoft po stronie serwera dla systemu Windows. Platforma ASP, wynaleziona przez Microsoft pod koniec 1996 roku, szybko się rozrosła i stała się główną techniką programowania stron WWW po stronie serwera w środowisku Windows. ASP umożliwia programistom łatwe tworzenie i otwieranie rekordów z bazy danych oraz uruchamianie programów na stronie HTML, a także obsługę wszystkich różnych form interaktywności występujących w witrynach handlu elektronicznego. Podobnie jak CGI, ASP umożliwia interakcję między przeglądarką a serwerem. ASP używa tych samych standardów co CGI do komunikacji z przeglądarką. Programy ASP są ograniczone do używania na serwerach Windows, na których działa oprogramowanie serwera internetowego IIS firmy Microsoft. ASP.NET, wydany po raz pierwszy w styczniu 2002 r. I będący częścią platformy .NET firmy Microsoft, jest następcą ASP. Od września 2015 r. ASP.NET 4.6 jest najbardziej aktualną wersją programu ASP.NET. Obecnie trwają prace nad ASP.NET 5, głównym przepisem mającym na celu zapewnienie ulepszonej, nowoczesnej, wieloplatformowej platformy internetowej dla chmury i zwykłych serwerów aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *