Blockchain.

Blokowy bitcoin reprezentuje złożony wyczyn innowacyjnej technologii. W tym rozdziale przyjrzymy się kilku różnym aspektom łańcucha bloków bitcoinów – do czasu ukończenia tej części będziesz wiedział prawie wszystko, co będziesz musiał wiedzieć o łańcuchu bloków i jak działa z bitcoinem. Ale przede wszystkim, jak zwykle, zacznijmy od podstaw: czym jest blockchain? Mówiąc prościej, blockchain to publiczna rozproszona księga główna oferująca bezprecedensową przejrzystość dotyczącą ekosystemu bitcoin. Jest to zbiór wszystkich transakcji bitcoin od momentu jego powstania w 2009 r. Każda dodatkowa transakcja jest również rejestrowana na łańcuchu bloków bitcoin. Jednak technologia jest w stanie znacznie więcej niż tylko to. Blockchain jest postępem technologicznym w przeciwieństwie do wszystkiego, co widzieliśmy wcześniej, a jego zdecentralizowany charakter oznacza, że ​​nie ma centralnego punktu awarii, który mógłby go sprowadzić.

Rejestrowanie transakcji

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest powód, dla którego ta technologia nazywa się blockchain. Aby to zrozumieć, najpierw musisz zrozumieć pojęcie bloku. Jeśli blockchain był księgą główną, można by pomyśleć o oryginalnym bloku jako o pierwszej stronie tej księgi. Każdy nowy blok w sieci bitcoin zawiera skrót (znacznie krótszą, pozornie losową sekwencję liter i cyfr) poprzedniego bloku sieciowego. W rezultacie, odkąd pierwszy blok pojawił się w sieci w 2009 roku – zwany blokiem Genesis – nastąpił łańcuch transakcji, z których wszystkie są zawarte w różnych blokach. I poprzez te bloki każda transakcja, która ma miejsce dzisiaj, może być prześledzona aż do bloku Genesis. Wracając do analogii księgi głównej, ponieważ każda nowa strona w księdze głównej zawiera podsumowanie poprzedniej strony lub stron, wynika, że ​​rozmiar tych stron księgi wzrośnie. Dokładnie to, co dzieje się z rozmiarem bloku blokowego, ponieważ więcej danych jest w nim przechowywanych. Blok blokowy Bitcoin jest powszechnie znany jako otwarta księga, co oznacza, że ​​rejestruje wszystkie transakcje bitcoinowe z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Blockchain jest nie tylko narzędziem księgowym, ale również zapewnia bezprecedensową przejrzystość dla ekosystemu finansowego. I to właśnie ten poziom przejrzystości obawia się wiele tradycyjnych instytucji finansowych. Nie lubią ujawniać liczb i statystyk, podczas gdy blok bitcoinowy jest pod tym względem całkowicie przejrzysty. Jednak nadal istnieje poziom pseudonimowości związany z blokiem bitcoinowym, ponieważ indywidualni użytkownicy lub firmy są reprezentowane przez adres portfela bitcoin, a nie przez nazwę lub adres. Rozważ blokowy bitcoin, z finansowego punktu widzenia, jako wspólną bazę danych transakcji. Każdy węzeł bitcoin (komputer stale obsługujący oprogramowanie portfela bitcoin do wykrywania i weryfikacji nowych transakcji bitcoin) w sieci posiada pełną kopię całej historii transakcji bitcoin, od początku aż do teraz. W przyszłości coraz więcej transakcji zostanie dodanych do istniejącego bloku blockchain, tworząc linię czasu dokładnie opisującą ewolucję bitcoinów w świecie finansowym. Dodatkowo każdy nowy blok bitcoin jest generowany w porządku chronologicznym, ponieważ zawiera skrót poprzedniego bloku. W przeciwnym razie ta wartość mieszania byłaby nieznana, co doprowadziłoby do odrzucenia bloku przez sieć. Ponadto bloki sieciowe bitcoinów z przeszłości nie mogą być zmieniane, ponieważ oznaczałoby to, że każdy blok następujący po konkretnym numerze bloku musiałby zostać zregenerowany. Ta funkcjonalność nie jest dostępna ani nigdy nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *