Jak działa ta księga ogólnoświatowa?

Duże banki i niektóre rządy wdrażają łańcuchy bloków jako rozproszone księgi, aby zrewolucjonizować sposób przechowywania informacji i transakcji. Ich celem jest godna pochwały prędkość, niższe koszty, bezpieczeństwo, mniej błędów i eliminacja głównych punktów ataku i awarii. Te modele niekoniecznie obejmują kryptowalutę dla płatności. Najważniejsze i najdalej idące blockchainy oparte są jednak na modelu bitcoin Satoshi. Oto jak działają. Bitcoin lub inna cyfrowa waluta nie jest gdzieś zapisana; jest reprezentowany przez transakcje zarejestrowane w blockchain – coś w rodzaju globalnego arkusza kalkulacyjnego lub księgi, która wykorzystuje zasoby dużej sieci bitcoin peer-to-peer do weryfikacji i zatwierdzania każdej transakcji bitcoin. Każdy blockchain, podobnie jak ten, który używa bitcoinów, jest dystrybuowany: działa na komputerach dostarczanych przez wolontariuszy na całym świecie; nie ma centralnej bazy danych do zhakowania. Blockchain jest publiczny: każdy może go wyświetlić w dowolnym momencie, ponieważ znajduje się w sieci, a nie w ramach jednej instytucji odpowiedzialnej za audyt transakcji i prowadzenie dokumentacji. Blockchain jest szyfrowany: wykorzystuje silne szyfrowanie obejmujące klucze publiczne i prywatne (podobnie jak system z dwoma kluczami, aby uzyskać dostęp do sejfu) w celu utrzymania wirtualnego bezpieczeństwa. Nie musisz się martwić słabymi zaporami ogniowymi Target lub Home Depot, ani złodziejem sztabu Morgana Stanleya lub rządu federalnego USA. Co dziesięć minut, podobnie jak puls sieci Bitcoin, wszystkie przeprowadzane transakcje są weryfikowane, rozliczane i przechowywane w bloku połączonym z poprzednim blokiem, tworząc w ten sposób łańcuch. Każdy blok musi odnosić się do poprzedniego bloku, aby był ważny. Struktura ta trwale stempluje czas i przechowuje wymiany wartości, uniemożliwiając nikomu modyfikowanie księgi. Jeśli chcesz ukraść bitcoin, będziesz musiał przepisać całą historię monety na blockchain w biały dzień. To jest praktycznie niemożliwe. Blockchain jest więc rozproszoną księgą reprezentującą konsensus sieciowy każdej transakcji, która kiedykolwiek miała miejsce. Podobnie jak World Wide Web informacji, jest to World Wide Ledger o wartości – rozproszona księga, którą każdy może pobrać i uruchomić na swoim komputerze osobistym. Niektórzy uczeni twierdzili, że wynalazek podwójnej księgowości umożliwił powstanie kapitalizmu i państwa narodowego. Ta nowa cyfrowa księga transakcji gospodarczych może być zaprogramowana do rejestrowania praktycznie wszystkiego, co ma wartość i znaczenie dla ludzkości: akt urodzenia i zgonu, akty małżeństwa, akty własności i tytuły własności, wykształcenie, rachunki finansowe, procedury medyczne, roszczenia ubezpieczeniowe, głosy, pochodzenie żywności i wszystkiego, co można wyrazić w kodzie. Nowa platforma umożliwia uzgadnianie zapisów cyfrowych dotyczących prawie wszystkiego w czasie rzeczywistym. W rzeczywistości wkrótce miliardy inteligentnych rzeczy w świecie fizycznym będą wyczuwać, reagować, komunikować się, kupować własną energię elektryczną i udostępniać ważne dane, robiąc wszystko, od ochrony naszego środowiska po zarządzanie zdrowiem. Ten Internet wszystkiego potrzebuje księgi wszystkiego. Biznes, handel i gospodarka wymagają cyfrowego rozliczenia. Dlaczego więc miałbyś się przejmować? Wierzymy, że prawda może nas uwolnić, a rozproszone zaufanie głęboko wpłynie na ludzi na wszystkich etapach życia. Może jesteś miłośnikiem muzyki, który chce, aby artyści zarabiali na życie swoją sztuką. Lub konsument, który chce wiedzieć, skąd tak naprawdę pochodzi to mięso z hamburgerów. Być może jesteś imigrantem, który ma dość płacenia dużych opłat za wysyłanie pieniędzy do bliskich w ojczyźnie. Lub Saudyjka, która chce opublikować własny magazyn o modzie. Być może jesteś pracownikiem pomocy, który musi zidentyfikować tytuły ziemskie właścicieli ziemskich, abyś mógł odbudować ich domy po trzęsieniu ziemi. Lub obywatel mający dość braku przejrzystości i odpowiedzialności przywódców politycznych. Lub użytkownik mediów społecznościowych, który ceni Twoją prywatność i uważa, że ​​wszystkie generowane przez Ciebie dane mogą być coś warte – dla Ciebie. Nawet gdy piszemy, innowatorzy budują aplikacje oparte na blockchain, które służą tym celom. A to dopiero początek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *