NADCHODZI COŚ IMPONUJĄCEGO SHOWSTOPPERS: DZIESIĘĆ WYZWAŃ WYKONANIA

Lew Sergeyevich Termen był utalentowanym muzykiem, ale wolał grać z fizyką. Urodzony w rosyjskiej arystokracji przed przełomem XX wieku, Termen dołączył do bolszewików, demontując carską autokrację. Jedną z jego pierwszych misji było stworzenie urządzenia, które mogłoby mierzyć przewodność elektryczną i pojemność różnych gazów. Próbował lamp wypełnionych gazem, próbował oscylatora o wysokiej częstotliwości, a nawet próbował hipnozy. Oscylator ostatecznie działał dobrze, więc szef Termena zachęcił go do szukania innych zastosowań. Dwie aplikacje stałyby się legendarne. Bardziej kapryśny z nich zaczął się jako dwa metalowe zaciski bez niczego między nimi, jak lampa bez szkła. Termen odkrył, że gdyby natchnął tę pustkę gazem, mógłby ocenić właściwości elektryczne gazu. Jego konstrukcja była genialna: zastąpił tarcze słuchawkami, aby mógł raczej dokonywać odczytów akustycznych niż wizualnych, monitorując wysokość sygnału wytwarzanego przez każdy gaz. To było o wiele za późno, na rzeczy Dr. Emetta Browna z „Powrotu do przyszłości”. Wielbiciele przemówień TED i studenci historii technologii znają już koniec tej historii: Termen natknął się na sposób tworzenia muzyki z rzadkiego powietrza. Za każdym razem, gdy zbliżał ręce do metalowych zacisków, wysokość sygnału zmieniała się. Dowiedział się, że może manipulować wysokością sygnału precyzyjną pozycją i ruchem dłoni. Nazwał swoje urządzenie „telefonem eterowym”, znanym dziś jako tammin, zwartą wersją swojego nazwiska . Druga aplikacja była wersją tego urządzenia na większą skalę, która była wrażliwa na ruch w promieniu kilku metrów. Był to pierwszy wartownik-detektor ruchu eteru. Pokazał oba te instrumenty na Kremlu, grając na swoim eterfonie w towarzystwie Lenina. Podczas gdy Lenin zachwycał się telefonem eterowym, natychmiast uruchomił wykrywacz ruchu, by pilnował sowieckich zapasów złota. Gdyby ktoś przekroczył linię elektromagnetyczną wokół złota, uruchomiłby cichy alarm. Wielki Brat nagle miał elektryczne oczy. Morał tej historii jest prosty: urządzenia Termena przyniosły światu zarówno światło, jak i ciemność. W przejmującym przemówieniu „Nasz towarzysz elektron” Maciej Cegłowski wskazał te dwa tematy we wszystkich wynalazkach Termena: gdy tylko nadali kształt pustym powietrzom, zostali przywłaszczeni przez ciemne siły. Lenin nawet opowiedział się za elektrycznością w swojej propagandzie, utożsamiając komunizm z władzą sowiecką i elektryfikacją kraju. Ale to Stalin zebrał Termena i jego rówieśników, wrzucił je do gułagu Kołymskiego i zmusił do wynalezienia instrumentów tyranii . Słyszeliśmy, że bitcoiny są używane z podobną wielkością w kampaniach. Jak każda rewolucyjna technologia, blockchain bitcoin ma swoje zalety i wady. Poświęcimy uwagę dziesięciu przystankom – problemom i niebezpieczeństwom. Wybacz nam, jeśli niektóre z nich są skomplikowane technicznie. Uważamy, że nierozsądnie jest uprościć te kwestie: potrzebujemy pewnego poziomu szczegółowości dla precyzji. Ponadto po przeczytaniu tego rozdziału możesz ulec pokusie zwolnienia tych innowatorów blockchain, ponieważ napotykają oni poważne przeszkody. Zachęcamy do zastanowienia się, czy są to „powody, dla których blockchain jest złym pomysłem”, czy „wyzwania związane z wdrożeniem”. Uważamy, że to ten drugi i chcielibyśmy, aby innowatorzy postrzegali te problemy jako ważne do twórczego rozwiązania, gdy przechodzimy do drugiej ery Internetu. Dla każdego wyzwania proponujemy kilka rozwiązań. W ostatnim rozdziale przedstawiamy nasze przemyślenia na temat tego, co możemy zrobić ogólnie, aby zapewnić spełnienie obietnicy blockchain.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *