2. ZUŻYTA ENERGIA JEST NIESTABILNA

W tych pierwotnych czasach łańcucha bloków bitcoin metoda weryfikacji pracy opisana w rozdziale 2 miała kluczowe znaczenie dla budowania zaufania ludzi. Za wiele lat będziemy spoglądać wstecz i docenić genialność jego wdrożenia, od bicia i przydzielania nowych bitcoinów do przypisywania tożsamości i zapobiegania podwójnym wydatkom. Całkiem niezwykłe. I dość niezrównoważone, według krytyków kryptowalut, które używają dowodu pracy, aby sieć była bezpieczna i pseudonimowa. Hashing, proces przeprowadzania oczekujących transakcji za pomocą bezpiecznego algorytmu skrótu 256 (SHA-256) w celu ich sprawdzenia i rozwiązania bloku, zużywa dużo energii elektrycznej. Niektóre osoby w ekosystemie blockchain wykonują obliczenia z tyłu koperty, które stają się memami w społeczności. Szacunki, takie jak zużycie energii przez sieć bitcoin, do mocy zużywanej przez prawie siedemset przeciętnych amerykańskich domów w dolnym końcu spektrum oraz do energii zużywanej przez wyspę Cypr na wysokim poziomie11. To ponad 4 409 miliardów kilowatogodzin, 12 ślad węglowy wielkości Godzilli, i to zgodnie z projektem. To sieć i uczciwość węzłów. Na początku 2015 r. Nowa Republika poinformowała, że ​​łączna moc przetwarzania sieci bitcoin była setki razy większa niż suma moc wyjściowa pięciuset największych superkomputerów na świecie. „Przetwarzanie i ochrona wartych ponad 3 miliardy dolarów bitcoinów w obiegu wymaga ponad 100 milionów dolarów rocznie energii elektrycznej, generując emisję dwutlenku węgla na miarę”. Autor artykułu, Nathan Schneider, napisał to, o czym myśleliśmy od tamtej pory: „Cała ta moc obliczeniowa, która może leczyć raka lub badać gwiazdy, jest zamknięta w maszynach, które przetwarzają jedynie transakcje typu bitcoin”. Jako obywatele dbający o naszą planetę wszyscy powinniśmy się tym martwić. Istnieją dwa problemy, jeden związany z energią elektryczną używaną do uruchamiania maszyn, a drugi z energią wykorzystywaną do ich chłodzenia, aby nie zawiodły. Oto ogólna zasada: za każdego dolara, który komputer spala w elektryczności, potrzeba pięćdziesięciu centów, aby się ochłodzić. Ostra susza w Kalifornii wzbudziła poważne obawy dotyczące używania cennej wody do chłodzenia centrów danych i operacji wydobywania bitcoinów.

Wraz ze wzrostem wartości bitcoinów rośnie konkurencja w wydobywaniu nowych bitcoinów. Ponieważ większa moc obliczeniowa jest skierowana na wydobycie, problem obliczeniowy, który górnicy muszą rozwiązać, staje się trudniejszy. Jednym z mierników całkowitej mocy przetwarzania sieci bitcoin jest szybkość mieszania. Gavin Andresen wyjaśnia: „Załóżmy, że mamy miliony transakcji na blok, z których każda płaci średnio opłatę transakcyjną w dolarach. Górnicy otrzymywaliby miliony dolarów za blok, a za tę pracę wydawali nieco mniej niż na energię elektryczną. Tak właśnie działa ekonomia proof-of-work. To naprawdę cena bitcoinów i jak wiele nagród znajduje się w bloku, który decyduje o tym, ile haszowania jest zrobione. Wskaźnik haszowania znacznie wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat, czterdzieści pięć razy w ciągu niespełna roku. A trendem jest zużycie większej ilości energii, a nie mniej. „Koszt braku centralnego autorytetu to koszt tej energii” – powiedział Eric Jennings, CEO Filament, przemysłowej sieci czujników bezprzewodowych. To jedna strona argumentu. Energia jest taka, jaka jest i jest porównywalna z kosztami poniesionymi w celu zabezpieczenia waluty fiducjarnej. „Wszystkie formy pieniędzy mają związek z energią”, powiedział Stephen Pair z BitPay. Powrócił do złotej analogii. „Atomy złota są rzadkie na Ziemi, ponieważ do ich wytworzenia potrzebna jest intensywna energia”. Złoto jest cenne ze względu na swoje właściwości fizyczne, a te właściwości pochodzą z energii. Para pomyślała, że ​​sztuczne wytwarzanie złota wymagałoby syntezy jądrowej. Z jednej perspektywy całe to zużycie energii elektrycznej ma sens. Erik Voorhees, założyciel giełdy monet ShapeShift, powiedział, że krytycy niesprawiedliwie nazywają energię wydaną na wydobywanie bitcoinów marnotrawstwem. „Energia elektryczna jest spalana w określonym celu. Zapewniona jest prawdziwa usługa, zabezpieczenie tych płatności. ” Zachęcał krytyków do porównania go z energią spalaną przez obecny system finansowy: pomyśl o wielkich sklepieniach, przypominającej bunkier architekturze z majestatycznymi fasadami greckimi, systemami HVAC wpychającymi mroźne powietrze w jasne lobby, konkurującymi gałęziami na każdym rogu i bankomatami pomiędzy nimi. „Następnym razem, gdy zobaczysz opancerzoną ciężarówkę Brink pompującą czarną sadzę w powietrze, porównaj to ze spalaniem elektryczności w bitcoiningu. Nie jest całkiem jasne, co jest gorsze – powiedział Voorhees.

Drugim zagadnieniem związanym z energią jest sama architektura komputerowa. Dla zgodności wstecznej z wolniej zmieniającymi się starszymi systemami, Twój laptop lub PC jest prawdopodobnie rodzajem komputera o złożonym zestawie instrukcji (CISC), który może obsługiwać szeroki zakres aplikacji matematycznych, z których przeciętny człowiek nigdy nie będzie korzystał. Kiedy inżynierowie zdali sobie sprawę, że poważnie wyprzedzili rynek, stworzyli komputer z ograniczoną liczbą instrukcji (RISC). Twoje urządzenie mobilne prawdopodobnie będzie zaawansowanym RISC ,maszyna (ARM). Górnicy zdali sobie sprawę, że mogą również wykorzystać swój procesor graficzny, aby zwiększyć szybkość przetwarzania. Ponieważ współczesne procesory graficzne mają tysiące rdzeni obliczeniowych na każdym układzie, są idealne do obliczeń, które można wykonywać równolegle, takich jak haszowanie przy wydobywaniu bitcoinów, Były pewne kompromisy, a szacowanie zużycia energii przez maszynę stało się nieco bardziej skomplikowane , ale w przeważającej części procesory graficzne mogą działać. „Jeśli uda mi się zaprojektować komputer RISC tak, by był tak superszybki i masywny, niemal niesamowicie równoległy, aby wypróbować miliardy kazillionów kodów jednocześnie z niewielkim lub zerowym zużyciem prądu, zarobię pieniądze z powietrza”, powiedział Bob Tapscott, Brat Dona, CIO. Właśnie to zrobiła Grupa BitFury: zbudowała masowo równoległy solver bitcoinowy z układami scalonymi specyficznymi dla aplikacji (ASIC), które są energooszczędne i przeznaczone wyłącznie do wydobywania bitcoinów. Jego założyciel i dyrektor generalny, Valery Vavilov, twierdził, że maszyny i operacje wydobywcze będą w dalszym ciągu coraz bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Niektóre z nich zależą od przeniesienia do zimnego klimatu, gdzie energia jest tania i najlepiej odnawialna, taka jak energia wodna lub geotermalna, i gdzie Matka Natura obsługuje chłodzenie lub producenci wymyślają skuteczny sposób na wychwytywanie ciepła. Na przykład BitFury ma dwa centra danych – jedno na Islandii i drugie w Gruzji – z planami dotyczącymi dodatkowych centrów w Ameryce Północnej i nabył startową firmę Allied Control z siedzibą w Hongkongu, która specjalizuje się w technologii chłodzenia zanurzeniowego . BitFury pracuje więc nad zmniejszeniem wpływu infrastruktury bitcoinów na środowisko. Nawet jeśli inicjatywy te ograniczą ślad węglowy wydobycia, nadal mamy szybkie zużycie i utylizację tych ciągle ulepszanych urządzeń. Górnicy, którzy chcą zrobić karierę, muszą stale ulepszać i specjalizować swoje systemy. Okres użytkowania większości urządzeń górniczych wynosi od trzech do sześciu miesięcy. Bob Tapscott lubił firmy takie jak BitFury tym sklepikarzom Yukon podczas wielkiej gorączki złota: zarobili fortunę, sprzedając górnikom coraz lepsze łopaty. Znaleźliśmy opis jednego górnika na jego bitcoinie Cointerra TerraMiner IV z układem ASIC tak energochłonnym, że jego domowy system elektryczny nie mógł sobie z tym poradzić. „Sprzedaję trzy urządzenia, ponieważ mój dom jest stary i nie spełnia norm okablowania. Nie chcę ognia. Początkowa oferta wynosiła pięć tysięcy dolarów. Dostawcy, tacy jak MRI z Australii, stosują nowe podejścia do recyklingu, najpierw demontując, a nie niszcząc wszystkie te elementy komputerowe, a następnie zarządzając powstającymi strumieniami odpadów. Takie kreatywne procesy pozwalają im odzyskiwać metale szlachetne i ponownie wykorzystywać do 98 procent produktu wagowo. Niestety recykling sprzętu nadal nie jest powszechnie dostępny dla większości konsumentów. Dla głównych programistów bitcoinów obawa jest uzasadniona i warta rozwiązania: „Jeśli bitcoin naprawdę stanie się globalną siecią zespołów, myślę, że będziemy musieli powoli odchodzić od dowodu pracy jako jedynego sposobu, w jaki jest bezpieczny”, powiedział Andresen. „Na dłuższą metę być może odejdziemy od dowodu pracy w związku z zabezpieczeniem sieci i połączymy to z czymś innym”. To właśnie zrobiło kilka alternatywnych rozwiązań: zbadano alternatywne algorytmy konsensusu, takie jak dowód stawki za zabezpieczenie sieci przy jednoczesnym zachowaniu decentralizacji. Otwarty protokół Bitcoin sprawia, że ​​jest to technicznie łatwe do zrobienia. Pamiętaj, że celem algorytmów konsensusu jest rozpowszechnianie prawa do decydowania o stanie łańcucha bloków w sposób zdecentralizowany zestaw użytkowników. Według Vitalika Buterina, wizjonera stojącego za Ethereum, istnieją tylko trzy bezpiecznie zdecentralizowane zestawy użytkowników, a każdy zestaw odpowiada zestawowi algorytmów konsensusu: właściciele mocy obliczeniowej ze standardowym algorytmem korekty; interesariusze, z różnymi algorytmami potwierdzania udziału w oprogramowaniu portfela; oraz członkowie sieci społecznościowej z algorytmem konsensusu „w stylu federacyjnym”.

Zauważ, że tylko jeden z tych mechanizmów konsensusu zawiera słowo moc. Ethereum w wersji 2.0 zostanie zbudowane na modelu z potwierdzeniem udziału, podczas gdy Ripple używa modelu federacyjnego, małej kontrolowanej grupy podobnej do SWIFT, globalnego dostawcy bezpiecznych komunikatów finansowych, w którym uprawnione grupy osiągają konsensus w sprawie stanu blockchain. Te systemy nie spalają energii elektrycznej, podobnie jak blockchain bitcoin. Bram Cohen, założyciel Tor, wprowadził czwarty sposób rozwiązania problemu marnotrawstwa energii, który nazywa „dowodem dysku”, w którym właściciele przestrzeni dyskowej – ludzie, którzy poświęcili dużą część pamięci komputera na utrzymanie sieci i działanie sieci funkcje – określa zestaw ekonomiczny użytkowników. Spośród tych alternatyw dla dowodu pracy Austin Hill z Blockstream przestrzegał przed stosowaniem alternatywnych metod zapewniania konsensusu.

 Eksperymentowanie z algorytmem sprawdzania poprawności działania jest niebezpieczne i stanowi nową dziedzinę informatyki. ” Dodaje dodatkowy wymiar innowacyjności: programiści muszą nie tylko martwić się, czy ich nowe funkcje i funkcje będą działać samodzielnie, ale muszą także sprawdzić, w jaki sposób wybór algorytmu konsensusu zapewnia im bezpieczeństwo i dystrybucję do najbardziej odpowiedniego zestawu ekonomicznego. Ogólnie rzecz biorąc, stosuje się wyrażenie „Jeśli istnieje wola, istnieje sposób”. Najmądrzejsi technolodzy na świecie pracują nad kreatywnymi rozwiązaniami problemu energetycznego, wykorzystując bardziej wydajne urządzenia i wykorzystanie energii odnawialnej. Co więcej, gdy komputery stają się nieubłaganie inteligentniejsze, bez wątpienia zapewnią własne rozwiązania. Inwestor aniołów Bitcoin, Roger Ver, nazywany Bitcoin Jesus, powiedział: „Powiedz, że najmądrzejszy człowiek ma iloraz inteligencji zbliżony do 200. Wyobraź sobie sztuczną inteligencję o ilorazie inteligencji równym 250, lub powiedzmy 500, 5000 lub 5 milionów. Będą rozwiązania, jeśli my, ludzie, będziemy ich chcieli. ”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *