7. ZARZĄDZANIE PROTOKOŁAMI JEST PODOBNY DLA KOTÓW

Jak powinniśmy nadzorować ten nowy zasób, aby wykorzystać jego potencjał? W przeciwieństwie do Internetu społeczność bitcoinów nie ma jeszcze formalnych organów nadzorczych, takich jak ICANN, grupa zadaniowa ds. Inżynierii internetowej lub konsorcjum World Wide Web, aby przewidywać potrzeby rozwojowe i kierować ich rozwiązaniem – a społeczność woli to w ten sposób. To stwarza niepewność. Ludzie, którzy chcą utrzymać zdecentralizowany, otwarty i bezpieczny system blockchain, nie mogą zgodzić się na dalsze działania. Jeśli nie zajmiemy się zarządzaniem, ruch może się zapaść, rozpadając się na walczące frakcje. Istnieje niezliczona ilość problemów. Główni programiści Bitcoin, Gavin Andresen i Mike Hearn, opowiadają się za zwiększeniem rozmiaru bloku z jednego megabajta danych do nawet dwudziestu megabajtów. Bitcoin nie jest „tokenem dla bogatych ludzi do wymiany w obie strony. . . . To sieć płatności ”- powiedział Andresen. Twierdzą, że jeśli bitcoin ma kiedykolwiek poważnie konkurować jako globalny mechanizm płatności, musi przygotować się do przyjęcia głównego nurtu. Pewnego dnia nie mógł się zatrzymać, gdy transakcje nagle przekroczyły wydajność blockchaina. Opłaty wzrosłyby gwałtownie dla osób, które nie chciały czekać miesięcy lub lat na rozliczenie swoich transakcji. A może wkroczyłaby jakaś centralna władza w interesie ochrony konsumentów i przetworzyłaby przepełnienie. W sierpniu 2015 roku ruszyli naprzód i uruchomili Bitcoin XT, rozwidlenie blockchain, które pozwala na osiem megabajtów bloków. To wciąż kontrowersyjny kompromis. Przeciwnicy twierdzą, że ludzie nie powinni używać bitcoinów do kupowania latte Venti w Starbucks. „Niektórzy programiści chcą, aby każda osoba na świecie posiadała w pełni sprawdzony węzeł, który widzi każdą transakcję i absolutnie nie ufa nikomu”, powiedział Andresen. „Uczestnicy-wolontariusze, którzy faktycznie sprawili, że oprogramowanie działa od kilku lat, obawiają się, że osobiście mogą nie być w stanie poradzić sobie z większymi blokami, jeśli wolumen transakcji wzrośnie. . . . Nie mam za to wiele sympatii ”. Innymi słowy, jeśli łańcuch bloków bitcoin ma być skalowany i pozostać bezpieczny, nie możemy mieć go w obie strony. Niektóre węzły będą uruchamiać pełne protokoły i przetwarzać więcej transakcji w coraz większe bloki, a inne będą uruchamiać uproszczone modele weryfikacji płatności i ufają, że 51 procent pełnych węzłów ma rację. Największy zwrot w stosunku do Bitcoin XT miał miejsce w kopalniach w Chinach. Poważni górnicy bitcoinowi, podobnie jak zapaleni gracze online, potrzebują nie tylko poważnie potężnych komputerów, aby znaleźć poprawną wartość skrótu, ale także poważnie dużej przepustowości, aby szybko nadawać ją w sieci. Chiny są wyjątkiem od prawa Nielsena dotyczącego przepustowości Internetu: przepustowość nie wzrasta o 50 procent każdego roku. Jeśli wzrost wielkości bloku jest zbyt duży, postawi to chińskich górników o niskiej przepustowości w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z górnikami w innych częściach świata. Otrzymywanie nowych bloków, na których można by zbudować, potrwa dłużej; a kiedy znaleźli nowy blok, wysłanie go do reszty sieci zajęłoby więcej czasu. Opóźnienia te ostatecznie doprowadziłyby do odrzucenia przez sieć niektórych bloków. Przegrałyby z górnikami o większej przepustowości, których bloki rozprzestrzeniały się szybciej. „Próba załadowania lub zmiany protokołu sieciowego to po prostu monumentalne zadanie” – powiedział Austin Hill. „Po prostu nie chcesz wprowadzać zmian ad hoc lub bardzo szybko w ekosystemie, który zarządza bogactwem i zasobami ludzi o wartości od trzech do dziesięciu miliardów dolarów”. Na koniec dnia, powiedział Andresen: „Ten model zarządzania jest w dużej mierze oparty na tym, jaki kod ludzie chcą uruchomić, jakie standardy ludzie chcą wprowadzić w sprzęcie, który sprzedają”. Powiedział, że bitcoiny, podobnie jak Internet, „będą miały podobny chaotyczny, chaotyczny proces zarządzania, który ostatecznie sprowadzi się do kodów, które ludzie wybiorą do uruchomienia”. Ponownie nie mówimy o regulowaniu, ale o nadzorowaniu tego zasobu pod kątem rentowności i sukcesu. Zarządzanie obejmuje ustalanie standardów, promowanie i przyjmowanie rozsądnych polityk, rozwijanie wiedzy o potencjale technologii, wykonywanie funkcji nadzorczych i faktyczne budowanie globalnej infrastruktury.a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *