CodziennikiMagazyn ZSF24Business Intelligence01.04.2021

Inne trendy w BI

Świat Business Intelligence podlega ciągłym zmianom. Przeczytaj artykuł w jednym z wielu magazynów lub witryn internetowych poświęconych tej dziedzinie, a prawdopodobnie dowiesz się o innym gorącym temacie, o którym myślą profesjonaliści BI. Niezależnie od tego, czy chodzi o zorganizowanie zespołu, najnowsze aplikacje i architektury, czy też o zarządzanie trwającymi procesami BI, nadążanie za trendami może być pracą na pełny etat. Poniżej znajduje się kilka przykładów innych ogólnych kierunków w Business Intelligence.

BI dla wszystkich

Stałym trendem w Business Intelligence jest oferowanie możliwości wyszukiwania i identyfikowania przydatnych spostrzeżeń "w dół" korporacyjnego łańcucha pokarmowego, od żarłacza białego po plankton. Niezależnie od tego, czy są to dyrektorzy wyższego szczebla, menedżerowie wyższego szczebla, menedżerowie średniego szczebla, czy indywidualni współpracownicy, jeśli pracownik podejmuje lepsze decyzje, jest to dobre dla organizacji.
Powrót

02.04.2021

Dane nieustrukturyzowane

Oceany danych korporacyjnych są przechowywane w niestandardowych formatach. Wyobraź sobie bogactwo informacji przechowywanych w dokumentach, stronach internetowych, a nawet filmach. Aż do teraz te informacje były nieokiełznane - trudne (jeśli nie niemożliwe) do wyszukiwania, sortowania i raportowania. Właśnie dlatego istnieje prawdziwa gorączka złota, aby opracować narzędzia, które sięgają do zakamarków firm i wyszukują trudno dostępne informacje. Ten rosnący element przestrzeni BI koncentruje się na nowych technologiach wyszukiwania, które pozwalają użytkownikowi znaleźć - i wykorzystać - informacje, które nie pasują do znanego wzorca. Problem z danymi nieustrukturyzowanymi, które istnieją w dokumentach - lub w innych formatach - polega na tym, że nie ma kontekstu wyjaśniającego, jak te dane są ułożone i co one oznaczają. W rezultacie narzędzia muszą być niezwykle złożone, aby móc zinterpretować to, na co patrzą. Na przykład Business Objects ma technologię zwaną Data Feed as a Universe, która akceptuje informacje z dowolnego miejsca - w tym pliki programu Excel, źródła usług sieci Web, kanały RSS i wszelkie inne źródła danych zewnętrznych. Chodzi o to, że użytkownicy mogą łączyć informacje z różnych źródeł z danymi z hurtowni danych, aby stworzyć bogatsze środowisko do analizy i prezentacji
Powrót

03.04.2021

Tak wiele metodologii, tak mało czasu

Nie brakuje ścieżek prowadzących do końca twojego projektu BI, ale może być tylko kilka, które naprawdę doprowadzą cię do nirwany BI. Chociaż mogą wyglądać ładnie na papierze, jest prawdopodobne, że tylko kilka z tych "sekretnych przepisów" będzie rzeczywiście pasować do konkretnych potrzeb Twojego projektu. Otwórz więc czasopismo, złam książkę lub odpal stronę internetową, a prawdopodobnie staniesz twarzą w twarz z kolejną metodologią instalowania rozwiązania Business Intelligence. Podejmując wyzwanie wyboru metodologii BI, oceniasz nie tylko to, na co możesz sobie pozwolić z budżetem technologicznym; myślisz także o tym, co Twoja firma może faktycznie zrobić w ramach wyznaczonych ram czasowych i dlaczego w ogóle zajmujesz się BI.
Powrót

04.04.2021

Zaczynając od początku

Co zamierza osiągnąć Twoja implementacja BI? Czy ustaliłeś już dokładny zakres i harmonogram projektu? Jeśli tego nie zrobiłeś, powinieneś rozważyć zrobienie tego, zanim poszukasz dalej drogi. Po określeniu strategii projektu rozważ kilka ćwiczeń z planu działania, w których dopasujesz cele projektu do konkretnych kroków, jak je osiągnąć. Mapa drogowa jest jak wykres Gantta na planie projektu; wyniki i zakończenie jednej fazy stają się wejściami i gwizdkiem rozpoczynającym kolejną fazę. Przejście przez krytyczne etapy projektu daje wczesne spojrzenie na wyzwania związane z synchronizacją i koordynacją działań, dostępnością połączonych zasobów oraz rodzajami decyzji, które należy podjąć - teraz iw przyszłości. Każda metodologia, którą zobaczysz, prawdopodobnie będzie wyglądać łatwo na papierze. I to nie tylko łatwe do zrobienia, ale także przyjemne dla oczu, co z tymi wszystkimi kolorowymi diagramami stosów technologii i przepływów procesów, w których kręgi i pudełka są magicznie połączone dużymi, grubymi strzałami, które praktycznie krzyczą "postęp!" Gdyby to było takie proste. Jest mało prawdopodobne, aby jedna, nieszablonowa metodologia zaproponowana przez jednego dostawcę lub konsultanta spełniła wszystkie Twoje potrzeby. Nieuchronnie pojawią się nieoczekiwane zwroty akcji w implementacji, a Twoja organizacja będzie miała zakamarki, których nie da się pokryć rozwiązaniem w puszce. Właściwie to w porządku. Można się spodziewać, że żadna metodologia nie będzie dokładnie tym, czego potrzebujesz. Ostatecznie najlepsze wdrożenia BI to mieszanka pomysłów, najlepszych praktyk, a nawet dostawców. Ostatecznie Twoje rozwiązanie technologiczne będzie prawdopodobnie kolażem oprogramowania i procesów, które doskonale łączą się z każdym elementem Twojego problemu.
Powrót

05.04.2021

Wyjątek od reguły: Micro-BI

Jeśli zakres projektu jest wystarczająco wąski, a potrzeby doskonale zdefiniowane, można uciec od rozwiązania BI opartego na jednej metodologii jednego dostawcy. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której problem z BI dotyczy pojedynczego obszaru działalności, takiego jak transport lub zasoby ludzkie. Pojedynczym wyzwaniom BI można często sprostać za pomocą gotowego rozwiązania od uznanego dostawcy. W przypadku działu HR znajdziesz odpowiednie narzędzia, takie jak to firmy Knowledge Workers Inc., które można zainstalować i używać od razu po wyjęciu z pudełka. Knowledge Workers to wyspecjalizowany dostawca, który istnieje od dawna i zapewnia ściśle zdefiniowane rozwiązanie z dobrze ugruntowaną metodologią. Firmy nie powinny czuć się zobowiązane do skomplikowania swojego rozwiązania bardziej niż to konieczne. W takich sytuacjach, w których do rozwiązania problemu o ograniczonym zakresie używasz jednego dostawcy, zaleca się, aby nie szukać sposobów na niestandardowe dopasowanie metodologii do konturów Twojej firmy. W rzeczywistości w takich sytuacjach najlepiej jest postępować zgodnie z instrukcjami sprzedawcy krok po kroku tak dokładnie, jak to możliwe. Jeśli instalacja BI obejmuje stworzenie rozwiązania dla pojedynczego działu i minimalny zbiór danych, możliwe jest dokładne przestrzeganie przepisu. Ale czasami sprawy stają się bardziej skomplikowane, niż początkowo planowałeś - i musisz rozważyć dostosowanie lub rozszerzenie rozwiązania BI. Oto kilka charakterystycznych oznak, że gotowe rozwiązanie nie wystarczy:

•  Wykracza poza jeden dział, który miałeś na myśli.
•  Wymaga czegokolwiek poza statycznymi raportami lub lekkim OLAP.
•  Wykorzystuje zasoby współdzielone przez inne systemy.
W tym momencie dobrze jest wiedzieć, kiedy wyrzucić jedną metodologię przez okno i oświetlić własną ścieżkę. Jak idzie stare powiedzenie? "Plan projektu nie tworzy metodologii" lub coś w tym rodzaju. Istnieje różnica między metodologią BI a planem projektu w puszkach. Istnieje pokusa, aby pomylić te dwie rzeczy, ale obejmują one rozbieżne idee. Plan projektu omawia tylko kroki i zasoby, podczas gdy metodologia obejmuje motywy, dostawców i perspektywę strategiczną. Możesz sobie poradzić z planem projektu na małą skalę. Ale w przypadku prawdziwych rozwiązań BI musisz wziąć pod uwagę pełne metodologie, jeśli chcesz, aby praca została wykonana dobrze.

Czekaj, co to znowu jest "metodologia"?

Słowo metodologia jest jednym z tych nadużywanych modnych fraz, które pojawiają się na niemal każdej arenie zaawansowanych technologii. W kontekście BI metodologia odnosi się, ogólnie rzecz biorąc, do tego, jak zamierzasz zbudować i dostarczyć rozwiązanie Business Intelligence. Różni eksperci lub dostawcy mogą mieć różne definicje tego, co dokładnie obejmuje metodologia BI, w zależności od ich punktu widzenia (i tego, co sprzedają!) Jednym z wymiarów do rozważenia jest to, w jaki sposób zaimportujesz wiedzę specjalistyczną, aby zainstalować rozwiązanie oprogramowania BI ; prawidłowe odpowiedzi mogą opierać się na metodologii zorientowanej na dostawcę, konsultanta lub wewnętrznej. W innych przypadkach metodologia odnosi się do sposobu, w jaki można podzielić wiele dostępnych zadań - na przykład rozdzielając zadania strategiczne od rozwoju i wsparcia lub dzieląc poszczególne zadania na fazy podobne do tych, które występują w standardowych etapach zarządzania projektami. Więc nie bój się tego słowa. Metodologia BI oznacza po prostu, jaką strategię lub podejście przyjmujesz, aby osiągnąć swoje cele. Jeśli chcesz podać, jakie piwo podać na imprezie inauguracyjnej jako część własnego… er… zastrzeżona metodologia BI, hej, nikt cię nie powstrzymuje.
Powrót

06.04.2021

Dostosowywanie BI do Twoich potrzeb

Żadne dwa wdrożenia BI nie są takie same, ale to, jak system Twojej firmy różni się od tego w firmie na dole ulicy, jest tajemnicą, którą musisz rozwikłać krok po kroku. Jak Glinda the Good Witch powiedziała Dorothy: "Zawsze najlepiej zacząć od początku". Zacznij więc od przyjrzenia się temu, co Twoja firma już robi, aby uzyskać informacje biznesowe. Następnie możesz przejść do bardziej formalnych przeglądów istniejących zasobów, komponentów oprogramowania i sprzętu oraz potrzeb. A jeśli wykonasz dobrą robotę, możesz po prostu znaleźć się na drodze z żółtej cegły.
Powrót

07.04.2021

Twoja niezbyt czysta karta

Idealną sytuacją dla każdego zespołu projektowego BI byłoby zbudowanie rozwiązania od podstaw. Krajobraz składałby się wyłącznie z operacyjnych źródeł danych, bez tradycji agregacji informacji, kilku ustalonych standardów raportowania i bez analiz, o których można by mówić. Bez istniejących warunków do zniekształcenia projektu, każdy komponent systemu i proces można zbudować tak, aby spełniały potrzeby biznesowe. W prawdziwym świecie nie ma czegoś takiego jak czyste konto. Każda firma opracowała jakąś formę aparatu wspomagającego podejmowanie decyzji, niezależnie od tego, czy jest to tablica Ouija w jadalni, czy też pełnoprawny system oparty na technologii. Czy ci się to podoba, czy nie, musisz zastanowić się, co jest dzisiaj, zanim będziesz mógł pomyśleć o jutrze. Nawet jeśli słowa Business Intelligence nigdy nie dotarły do indsów żadnego z menedżerów lub dyrektorów, można z całą pewnością założyć, że raporty są tworzone i kierowane zgodnie z ustalonym harmonogramem i zgodnie z ustalonymi standardami. Istnieją procesy stosowania wyciągniętych wniosków i informacji operacyjnych przy podejmowaniu decyzji. Cokolwiek by to nie było, ktoś w każdej firmie próbuje znaleźć, wykorzystać i rozpowszechniać spostrzeżenia biznesowe, a Ty musisz uwzględnić to w swoim procesie.

•  Co to jest? Zrób spis istniejących metod używanych do dostarczania informacji biznesowych - niezależnie od tego, czy są to arkusze kalkulacyjne na komputerach stacjonarnych, stare aplikacje mainframe czy działowe bazy danych.
*•  Jak to się pokrywa z planowanym zakresem BI? Zastanów się, w jaki sposób planowany system wykorzysta lub zastąpi istniejące zasoby, ale nie poprzestawaj na tym. Pomyśl także z wyprzedzeniem - o tym, co może się stać, gdy w przyszłości będziesz aktualizować swoją implementację BI.
•  Jak skuteczne jest to? To jest najtrudniejsza część: ocena, czy cokolwiek w obecnym procesie jest naprawdę warte zatrzymania.
Pewnie warto zachować niektóre elementy istniejącego systemu. To, że technologia jest stara, nie oznacza automatycznie, że jest zła. Twoim zadaniem jest poszukiwanie jąder dobrej analizy biznesowej wielokrotnego użytku, jeśli takie istnieją. Mogą istnieć raporty lub procesy, które są doskonale zgodne z obecnym stanem. Jeśli tak jest, bądź ostrożny, zanim z nimi zadzierasz. Cofnięcie się o krok nie zdobędzie wielu znajomych w społeczności użytkowników i zajmie cenny czas.
Powrót

08.04.2021

Działania wstępne

Wczesne fazy projektu BI składają się z zestawu ocen potrzeb organizacji oraz oceny aktualnej gotowości firmy do BI, zarówno pod względem technologii, jak i kultury. Mając te informacje pod ręką, możesz zacząć opracowywać bardziej konkretne plany, które doprowadzą Twój projekt do końca.
Powrót

09.04.2021

Ocena Twojego obecnego stanu BI

Czy Twoja firma ma dobre rozwiązanie wspierające podejmowanie decyzji? Jeśli tak, z czego jest zrobiony i jak skuteczny? Przekonasz się, że część tego (a może całość) jest dobra, zła lub po prostu brzydka. Jeśli rozumiesz ogólne potrzeby informacyjne, które kierują rozwiązaniem BI, ocena skuteczności obecnych systemów jest tak naprawdę tylko procesem porównywania tego, co powinno być dostarczone z tym, co faktycznie jest dostarczane. W większości przypadków potrzeby informacyjne firmy nie są zaspokajane. (W przeciwnym razie, po co w ogóle miałbyś instalować system BI, prawda?) Aby złagodzić problemy, musisz zrozumieć ich źródła. Ale na razie najlepiej zacząć od naturalnego przepływu danych i zbliżyć się do użytkownika. Po zidentyfikowaniu operacyjnych źródeł danych należy ocenić ich gotowość do integracji z rozwiązaniem BI. Czy dane wprowadzone na początku są dokładne? Czy jest skonstruowany w taki sposób, aby był dostępny na całej linii? Jeśli Twoja organizacja łączy dane w centralnym repozytorium, musisz ocenić, jak dobrze działa ten proces. Czy jakość danych końcowych spełnia standardy, których potrzebujesz dla swoich systemów raportowania i analiz? Należy ocenić, czy obecne środowisko hurtowni danych - jeśli istnieje - jest w stanie obsłużyć zadania, które są dla niego przygotowane. Wreszcie mamy środowisko raportowania. Można śmiało powiedzieć, że prawie każda firma ma istniejące środowisko raportowania. Na etapie oceny należy ocenić, czy system ten może tworzyć rodzaje raportów, które będą powszechne w rozwiązaniu BI - i czy system może dystrybuować informacje w sposób zgodny z nowymi standardami.
Powrót

10.04.2021

Opracowanie solidnej strategii BI

Najlepiej jest rozwijać strategię BI równolegle z oceną bieżącego stanu BI lub bezpośrednio po niej. Kiedy już zorientujesz się, co Twoja firma może teraz zrobić, nadszedł czas, aby naprawdę zacząć blokować konkretne raporty i funkcje, które według Ciebie będzie obsługiwać rozwiązanie BI. Nadszedł czas, aby zacząć rozmawiać o tym, kto będzie korzystał z raportów i innych aplikacji - dlaczego będą ich używać i co mają nadzieję dzięki nim uzyskać. Musisz także oceniać, kto będzie ustalał zasady, gdzie spadną obowiązki administracyjne i w jaki sposób oczekujesz, że dane będą bezpieczne. Istnieje tendencja do przechodzenia bezpośrednio od oceny obecnych możliwości BI do oceny dostawców oprogramowania, konkretnych podejść technologicznych i produktów. Ale bądź ostrożny. Wybór dostawcy nieuchronnie zawęża opcje rozwiązania. Jedną z częstych pułapek w projektach BI jest tendencja do blokowania myślenia projektowego na jednym lub drugim rozwiązaniu zbyt wcześnie w całym procesie. Jest to kuszące, ponieważ daje zespołowi namacalny punkt wyjścia i określony kierunek, ale także inwestuje w określone aplikacje i protokoły, które mogą nie być (w końcowej analizie) najlepsze dla Twojej organizacji.
Powrót

11.04.2021

Opracowywanie architektury BI

W tym momencie masz już pojęcie o ostatecznym miejscu docelowym, masz mapę, która powie Ci, dokąd się udać, a teraz nadszedł czas, aby zaplanować pojazd, który Cię tam zawiezie. To, jak dobrze przygotujesz ten plan, będzie miało poważny wpływ na sukces lub porażkę projektu. Po złożeniu razem składników rozwiązania zaczynasz widzieć, jak Twoja wizja BI zaczyna przybierać prawdziwą formę. Kiedy masz pewność, że rozumiesz, kto potrzebuje jakich informacji iw jakiej formie, możesz zacząć myśleć o rodzajach systemów, które spełnią te wymagania. Końcowym rezultatem tego etapu jest dokument (lub zbiór dokumentów) określający szczegółowe wymagania projektu - z ogólnej perspektywy biznesowej i pod kątem technologii specyficznej dla projektu. Nie ma znaczenia, czy oznaczysz ten dokument "architekturą" czy "wymaganiami systemowymi". Chodzi o to, co w nim jest:

•  Szczegółowa lista komponentów i głównych komponentów podrzędnych twojego systemu
•  Szczegółowe wymagania funkcjonalne dla komponentów systemu
•  Informacje o danych przepływających przez system

Dobry dokument architektoniczny zwykle zawiera informacje dotyczące następujących obszarów:

• Dane źródłowe: należy dokonać inwentaryzacji ogólnych dziedzin informacji, które będą obsługiwane przez system BI, takich jak finanse, zasoby ludzkie lub dane dotyczące sprzedaży. Należy również ocenić aktualny stan tych informacji, a także baz danych i systemów przechowywania, które je przechowują.
•  Ekstrakcja, transformacja i ładowanie (ETL): Po zidentyfikowaniu źródeł danych ogromna część dokumentu architektury będzie poświęcona sposobowi przenoszenia tych danych do centralnego repozytorium i udostępniania ich na potrzeby zapytań i raportów. Dokument dotyczący architektury obejmie również czyszczenie danych i określi progi minimalnej jakości danych.
•  Hurtownia danych: dokument architektury będzie zawierał decyzje dotyczące ostatecznego składu tabel wymiarów i metryk, metadanych, kombinacji normalizacji w każdej tabeli oraz reguł biznesowych.
•  Narzędzia użytkownika: Będzie to opis funkcji dostępnych dla użytkowników końcowych i administratorów w postaci zapytań, raportów i narzędzi analitycznych. Dołącz opisy, jak dokładnie użytkownicy będą w stanie manipulować znalezionymi informacjami, czy to (powiedzmy), możliwości drążenia wszerz, czy bardziej zaawansowanej analizy.
Inne sekcje dokumentu architektury będą dotyczyły kwestii logistycznych, takich jak zarządzanie, administracja, bezpieczeństwo. Konieczne jest, aby wiedzieć, gdzie i jak podejmowane są decyzje podczas ciągłego korzystania z narzędzia BI. Dokumenty architektoniczne są zazwyczaj długie w narracji i krótkie na zawiłych diagramach. Ale powinny być dołączone podstawowe grafiki w formie pudełek i strzałek, które pomogą czytelnikom wyobrazić sobie końcowe rezultaty. Ostatecznie dokumentacja architektury nie dotyczy tylko komponentów i logistyki systemu, ale powie Ci, jak wszystko do siebie pasuje. W złożonych systemach, takich jak pakiety aplikacji Business Intelligence, poszczególne elementy są również skomplikowane; sposób, w jaki te elementy powinny łączyć się i współdziałać, nie zawsze jest intuicyjny.
Powrót

12.04.2021

Alternatywy, które mogłyby się wydarzyć i powinny być

Jak każdy złożony system, implementacja Business Intelligence sprowadza się do dokonania kilku kluczowych wyborów (czytaj: "cała masa" kluczowych wyborów). Twój zespół będzie musiał podejmować trudne decyzje w fazie projektowania; najlepiej jest spojrzeć na coś więcej niż tylko pierwszą alternatywę, która się pojawi. Te wielokrotne wybory są możliwymi alternatywami. To, co sprawia, że jest trudniejsze, to fakt, że żadna jedna recepta nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb w zakresie BI w przedsiębiorstwie. Ale dobra wiadomość jest taka, że prawie zawsze istnieje więcej niż jeden sposób, aby dostać się do Poughkeepsie. Więc nie myśl, że musisz znaleźć jedną doskonałą ścieżkę; w większości przypadków nie istnieje. Z pewnością może istnieć rozwiązanie, które jest lepsze od innych, ale jeśli przeanalizujesz kilka możliwych wyborów, możesz po prostu wykonać najlepszą decyzję i przejść dalej. Doskonałym przykładem wielu potencjalnych rozwiązań jest wybór nadrzędnej architektury biznesowej i technicznej BI. Jeśli chcesz przeprowadzić wdrożenie na skalę przedsiębiorstwa, masz co najmniej dwa sposoby, aby to zrobić:

•  Można sprawić, że system będzie wysoce scentralizowany wokół hurtowni danych koncentratora.
•  Możesz stworzyć bardziej rozproszoną architekturę, konfigurując działowe bazy danych.

Każda alternatywa jest realnym wyborem, ale jedna lub druga będzie miała większy sens dla Twojej firmy - w zależności od dostępnych zasobów, kultury firmy i sposobu organizacji firmy. Ale to do Ciebie należy rozważenie tych czynników i dokonanie najlepszego możliwego połączenia. Poszukaj ekspertyzy z zewnątrz, gdy staniesz przed trudnym wezwaniem, że obawiasz się, że może powrócić i prześladować Cię po drodze. Co więcej, nie musisz dzwonić do konsultanta lub sprzedawcy, aby skontaktować się z kimś, kto był tam wcześniej: istnieje wiele społeczności użytkowników otwartych dla specjalistów BI (i amatorów); tam możesz skontaktować się z osobami, które mogą mieć odpowiednią radę.
Powrót

13.04.2021

Wybór produktów i technologii BI

Po wdrożeniu strategii i opracowaniu architektury nadszedł czas, aby zacząć rozmawiać z dostawcami. Ponieważ jesteś w pełni przygotowany - dzięki ocenom, dokumentacji i ogólnej wiedzy na temat tego, w jaki sposób zamierzasz zintegrować aplikację BI w firmie - jesteś w doskonałej formie, aby ocenić alternatywy między aplikacjami.

Wybór odpowiedniego dostawcy

Jednym ze sposobów wyboru odpowiedniego produktu dla Twojego systemu jest skupienie się najpierw na znalezieniu dostawcy pasującego do tego, czego potrzebujesz, a następnie zapoznanie się z jego ofertą, aby zdecydować, które elementy są Ci potrzebne. Jeśli chcesz ocenić dostawców, najpierw zbierz listę firm, które oferują wszystko, czego potrzebuje Twój projekt BI, a następnie zawęź listę, sprawdzając kryteria, takie jak:

•  Podejście do cen licencji: witryna (w przypadku, gdy korzystanie jest ograniczone do lokalizacji lub serwerów), a stanowisko (w przypadku, gdy korzystanie jest ograniczone do określonej liczby osób) i równoczesne w porównaniu z indywidualnymi użytkownikami (co dotyczy czy licencje są wymienne między osobami).
•  Dostępność pomocy technicznej i gotowość do odpowiedzi na pytania przed wysłaniem zamówienia na licencje o wartości miliona dolarów.
•  Stabilność i długowieczność dostawcy.
•  Dojrzałość produktu i reputacja na rynku.

Wybór odpowiedniego produktu

Jeśli zamierzasz po prostu przejść do produktu po produkcie i dokonać oceny, pytania stają się bardziej szczegółowe i koncentrują się na konkretnych możliwościach narzędzi oferowanych przez każdego z dostawców:

•  Odpowiedni koszt posiadania, w tym początkowe koszty licencji, a także opłaty za bieżące wsparcie, szkolenia i aktualizacje
•  Zgodność z istniejącymi systemami
•  Czas reakcji i prędkości przetwarzania
•  Użyteczność i łatwość użycia, które odpowiadają profilowi społeczności użytkowników w Twojej organizacji
•  Możliwości obsługi danych, które pasują do różnych platform danych źródłowych
•  Możliwości dostosowywania, dzięki którym programiści BI mogą tworzyć dostosowane aplikacje i raporty
Powrót

14.04.2021

Wdrażanie BI: Get′er Done

Przyjrzeliśmy się wszystkim czynnościom przygotowawczym niezbędnym w każdym projekcie analizy biznesowej. Twój zespół przeprowadził oceny, sporządził szczegółowy plan i wybrał dostawców oraz platformy oprogramowania. Nadszedł czas, aby włożyć pieniądze tam, gdzie chcesz i rozpocząć instalację systemu. Dla profesjonalisty, który czuje się dobrze w zarządzaniu projektami wdrażania standardowego oprogramowania, fazy analizy są już zakończone - teraz jesteś gotowy na szczegółowy projekt głównych komponentów, które będą składać się na system:

•  projekt bazy danych infrastruktury oprogramowania, która będzie zasilać hurtownię danych
•  repozytorium metadanych
•  projekt procesu ETL, który zmusi stada danych z pastwisk i doprowadzi je do domu do zagrody

Kiedy dojdziesz do tego punktu, teoretyzowanie dobiegnie końca. Teraz nadszedł czas, aby zamienić ogólne zasady w szczegóły i zacząć zasilać poszczególne elementy systemu, aż rozwiązanie BI zostanie uruchomione i uruchomione. (Tłumaczenie: Nadszedł czas, aby ciuchcia uderzyła w tory i zaczęła gdzieś jechać.)
Powrót

15.04.2021

Skupiając się na projekcie technicznym

Oceny oraz dokumenty strategiczne i architektoniczne wysokiego poziomu wskażą drogę do samego projektu technicznego. To jest serce systemu, w którym nie ma już abstrakcji ani ogólników. Projekt techniczny obejmuje precyzyjne definicje danych i projekty interfejsu użytkownika. Centralne decyzje dotyczące projektu hurtowni danych i baz danych obejmują poziom szczegółowości danych, ustalenie, w jaki sposób będą konstruowane tabele faktów i metryki, poziom podsumowania danych, które tabele zostaną znormalizowane (iw jakim stopniu) , i tak dalej. Ten sam proces projektowania technicznego jest kontynuowany dla wszystkich elementów rozwiązania BI. Obejmuje to narzędzia dostępne dla użytkownika - w większości przypadków aplikacje do wysyłania zapytań i raportowania oraz wszelkie oprogramowanie analityczne. Obowiązują tutaj standardowe procesy projektowania interfejsu użytkownika, tak jak w przypadku każdej aplikacji. Projekt interfejsu użytkownika jest kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie rozwiązania BI. Oznacza to, że dobrym pomysłem jest skorzystanie ze sprawdzonych i prawdziwych metod oceny użyteczności - na przykład:

•  Makiety i makiety, aby zapewnić podstawową użyteczność form po formularzu lub ekran po ekranie
•  Przypadki i inne narzędzia UML zapewniające, że nawigacja w systemie i przepływ działań mają sens w kontekście celów biznesowych systemu

UML to świetne narzędzie do ogólnego modelowania dla każdego rodzaju oprogramowania. Jeśli jest to standard, którego planuje używać Twój zespół, wypróbuj UML 2 For Dummies autorstwa Michaela Jesse Chonolesa i Jamesa A. Schardta (Wiley Publishing, Inc.). W przypadku firm, które kupują gotowe rozwiązania, duża część tej pracy jest już wykonana; standardowe formularze można dostosować do konkretnych potrzeb. W przypadku firm tworzących własne aplikacje front-end jest to moment, w którym nadszedł czas, aby dowiedzieć się, w jaki sposób informacje są prezentowane użytkownikowi i jakie kontrolki są stosowane. Innymi słowy, zespół wdrożeniowy BI wiedział już, co należy zrobić; teraz faktycznie pracuje nad procesem wykonywania tych zadań. Ten etap wdrożenia będzie zdominowany przez programistów, architektów danych, administratorów baz danych i innych techników. Ale upewnij się, że zespół nie utknął na wirtualnej wyspie technologicznej, bez połączenia z biznesowym "kontynentem". Zawsze ważne jest, aby zachować poparcie każdej organizacji biznesowej, na którą ma wpływ projekt techniczny. W tym miejscu ważne jest, aby zidentyfikować zaawansowanych użytkowników w kluczowych funkcjach biznesowych, którzy mogą pomóc zespołowi technicznemu pozostać ugruntowanym w strategii biznesowej podczas podejmowania decyzji dotyczących technologii.
Powrót

16.04.2021

Przygotowanie planu projektu BI

Plan projektu wiąże ze sobą wiele zadań projektu technicznego, uwzględniając zasoby i zależności. Plan projektu to jednocześnie harmonogram wdrożenia BI, a także szczegółowa inwentaryzacja pozostałych kroków oraz bieżąca ocena zasobów, którymi dysponuje zespół BI.

Standardowe narzędzia są w porządku

Nie ma nic specjalnego w planie projektu BI w porównaniu z innymi planami projektów wdrażania technologii. Każde oprogramowanie, które oferuje standardowe narzędzia do planowania, raportowania i wyświetlania projektów dla zadań i zasobów, zwykle będzie w porządku. Microsoft Project jest najczęściej używaną aplikacją do tworzenia i utrzymywania planów projektów, ale z pewnością na rynku są inne odpowiednie oferty.

Kontrola procesu

Jak w przypadku każdego wdrożenia na dużą skalę, należy zachować odpowiedni poziom kontroli nad jakością rozwoju technicznego. Najlepiej jest wbudować takie funkcje, jak inspekcje, sekwencje instruktażowe oraz dokładny program zapewniania jakości i testowania, aby wykryć wszelkie błędy i usterki.
Powrót

17.04.2021

Kończę pracę

Na końcu linii, kiedy wszystkie plany zostały sporządzone i przestrzegane, gdy rozwój jest zakończony, a wszystkie procesy przeszły kontrolę w białych rękawiczkach (i przetrwały każdy scenariusz QA, jaki mógłbyś wymyślić), projekt jest wreszcie skończona. Albo to jest? To coś więcej niż tylko zbudowanie rozwiązania i przestawienie przełącznika. Gdy system BI zacznie działać, firma musi być gotowa do faktycznego wykorzystania - i czerpania korzyści z wyników. Nierzadko zdarza się, że zbliża się koniec długiej implementacji ,żołnierze zaczęli narzekać. Gdy światło na końcu tunelu staje się coraz jaśniejsze, kusi, by przyspieszyć, iść na skróty lub odejść od planu. Bez ostrzeżenia jakość spada w końcowych fazach rozwoju. A nawet jeśli utrzymujesz motywację i celność swojego zespołu, czasami presja w późnej fazie gry pochodzi z zewnątrz. Potencjalni użytkownicy, menedżerowie i inne osoby zaczynają się niepokoić, aby zobaczyć owoce Twojej pracy. Będzie im coraz bardziej brakowało, by w końcu zapalić bezpiecznik i zacząć korzystać z systemu, zanim będzie całkowicie gotowy. Doszli do wniosku, że tylko dlatego, że aplikacja pulpitu nawigacyjnego nie wyszła z fazy testowania zapewniania jakości, nie oznacza, że nie możemy rozpocząć zapytań do hurtowni danych, prawda? Źle. Nie ma nic złego w planowaniu stopniowego wdrażania, ale po ustaleniu planu trzymaj się go. Utrzymaj linię za wszelką cenę. Jeśli rozwiniesz na wpół upieczony suflet BI, ryzykujesz, że upadnie, zanim ktokolwiek będzie mógł się nim cieszyć. Część planu projektu powinna uwzględniać czas na zajęcia szkoleniowe dla społeczności użytkowników. Strategia szkoleniowa zasługuje na taką samą uwagę, jak inne części planu wysokiego poziomu, ponieważ jest to jeszcze jeden obszar, który może spowodować lub zepsuć projekt BI. Oto próbka problemów, z którymi musisz walczyć o ziemię:

•  Czy pracownicy techniczni będą szkolić grupy użytkowników? A może przeprowadzisz sesje szkoleniowe dla trenerów i będziesz mieć pewność, że pierwsza runda uczniów może przekazać odpowiednie informacje swoim zespołom?
•  Ile materiałów dostarczysz na szkolenie? Czy będzie różny dla różnych grup użytkowników o różnych poziomach umiejętności?
•  Czy będzie kontynuowana edukacja w miarę rozwoju systemu?

To nie są trywialne pytania. I od czasu do czasu będą się pojawiać ponownie. Zrób sobie przysługę i zrób sobie ceremonię przecięcia wstęgi i imprezę towarzyszącą! -po zakończeniu implementacji. Zaproś jak najwięcej osób w organizacji. Cel tego przyjemnego rytuału (poza nakłonieniem firmy do zapłaty za piwo) ma kilka celów:

•  Nagradza zespół BI za dobrze wykonaną pracę i oznacza kamień milowy w planie projektu - przesunięcie fazowe od tworzenia narzędzia do jego wspierania (co samo w sobie będzie wyzwaniem).
•  Przecięcie wstęgi to okazja, aby pochwalić się pełnymi możliwościami nowego systemu - i zbudować wsparcie i dobrą wolę na wczesnym etapie. (Jeśli coś pójdzie nie tak, możesz tego potrzebować.)
Powrót

18.04.2021

Czynniki ludzkie we wdrożeniach BI

Każde udane wdrożenie Business Intelligence, bez względu na rozmiar i zakres, musi uwzględniać wpływ czynników ludzkich na projekt. Możesz zebrać najlepsze możliwe plany i kupić wysokiej jakości oprogramowanie i komponenty infrastruktury, ale kiedy do tego dojdzie, lepiej mieć odpowiednich ludzi, bo inaczej wszystko może się zawalić. Nie możesz mieć w swoim zespole po prostu mózgowców i maniaków. Potrzebujesz umiejętności interpersonalnych. Oznacza to, że potrzebujesz wewnętrznych sprzedawców, moderatorów, negocjatorów i dyplomatów. W niektórych przypadkach potrzebujesz wielu z tych umiejętności spakowanych w jednej osobie. Firmy są społeczeństwami mikrokosmicznymi, w których ego, rywalizacje i uprzedzenia są w ciągłym ruchu - zwykle w postaci jednostek i grup zjednoczonych w tej czy innej sprawie. System Business Intelligence będzie miał charakter dwukierunkowy. Będzie musiał korzystać z zasobów społeczności ekspertów, użytkowników, sojuszników i mistrzów, a także zapewniać korzyści, bezpośrednie i pośrednie, tym samym grupom. W tym rozdziale omówiono elementy projektu związane z ludźmi. Są równie ważne jak czynniki technologiczne, więc miej na uwadze
Powrót

19.04.2021

Star Techie: Profil umiejętności zespołu Core BI

Projekty Business Intelligence to ćwiczenia budowania pomostów jak żadne inne. Aby zagwarantować sukces, zespół wdrożeniowy musi wypracować powiązania między celami biznesowymi i działalnością firmy a elementami infrastruktury IT.
Powrót